Dziś kojarzony z bajecznym Capitolem, wcześniej zmieniał miejsca. Od zawsze był imprezą, w trakcie której we Wrocławiu czuło się szczególną atmosferę. Gdy do miasta zjeżdżali aktorzy ze swoimi interpretacjami piosenek, spektaklami, dodatkowo przybywali też muzycy ze swoimi koncertami. Od zawsze był to okres, w którym zamiast smogu wdychało się sztukę w stężeniu ponad wszelkie normy.

Mamy rok 1976. Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu organizuje Przegląd Piosenki Literackiej Liryka ’76, który rozpoczyna się 12 grudnia. Zwycięzcą zostaje zespół w składzie: Elżbieta Adamiak, Maria Alaszkiewicz, Mariusz Domaszewicz, Krystyna Krotoska oraz Lech Łotocki. Kolejna impreza miała miejsce 3 lata później, jako Przegląd Piosenki Autorko-Literackiej i od tego czasu co roku Wrocław witał rzesze artystów pragnących zaprezentować swoje interpretacje utworów.

To z PPA pochodzi niegdysiejszy hit internetu jakim jest Hera, Koka, Hasz, LSD w wykonaniu Karoliny Czarneckiej.

Oczywiście nie jest to impreza, która obfituje w viralowe obrazki, a raczej kopalnia nietypowych, oczyszczających interpretacji utworów. Często interpretacji, które nie przechodzą człowiekowi na widowni przez głowę. Zatem po tych 41 latach z krótką przerwą pozostaje już tylko liczyć na kolejne, tak obfite w doznania edycje.


Autor: Patryk Rudnicki
Zdjęcia: teatr-capitol.pl