Zima się zbliża, a jednak powietrze w mieście wydaje się niemal wiosenne. Wygląda na to, że nadchodząca zima będzie tak rozgrzewająca, jak nominacja Zimnej wojny do Oscara. W połowie miesiąca czeka nas wiele długo wyczekiwanych premier.

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda (Multikino, Kino Nowe Horyzonty, Cinema City, OH Kino, Helios)

Niemal każdy z fascynatów magicznego świata Harry’ego Pottera chociaż raz zadał się pytanie, skąd tak właściwie wzięły się niesamowite zwierzęta takie jak: hipogryf, bazyliszek, czy rogogon węgierski. W dalszej część historii, którą poznaliśmy w Fantastycznych zwierzętach i jak je znaleźć, J.K. Rowling przenosi nas do 1927 roku. Kilka miesięcy po nieudanej próbie schwytania niegodnego czarnoksiężnika Grindelwalda. Po raz kolejny będziemy wspierali ukochanego Dumbledore’a w walce z gorzką stroną magii. By utrzymać równowagę w magicznym świecie, Dumbledore i jego wierni uczniowie stawią czoła najbardziej niebezpiecznym trikom czarnego maga.

Wdowy (Multikino, Kino Nowe Horyzonty, Cinema City, Helios)

Co może łączyć cztery owdowiałe kobiety? Żałoba? To byłaby zbyt prosta odpowiedź. Dług, który otrzymały w spadku przez zmarłych mężów przestępców. Nie mając innego wyjścia, kobiety sprzeciwią się zasadom świata przestępczego i będą grały według swoich reguł. Cel? Zwycięstwo.

Dlaczego jesteśmy kreatywni (Kino Nowe Horyzonty, DCF)

W jaki sposób formujemy swój gust muzyczny? Dlaczego oglądamy takie filmy a nie inne, ubieramy się w określony sposób? Nadążając za reżyserem, wyruszymy w podróż umysłami ikon współczesnej kultury, które kształtują to, jak odbieramy świat dookoła. Hermann Vaske spędził 30 lat w poszukiwaniu odpowiedzi na bardzo proste pytanie: dlaczego jesteś kreatywny? Usłyszymy odpowiedzi, które obrócą nasz świat do góry nogami. Usłyszymy myśli m. in. Davida Bowie, Aia Weiweia, Björk, Wima Wendersa, Yoko Ono, Davida Lyncha, Quentina Tarantino, Bono, Nicka Cave’a, Stephena Hawkinga, Vivienne Westwood i wielu innych. Jesteście gotowi?

Gentleman z rewolwerem (Kino Nowe Horyzonty, DCF, Cinema City, OH Kino)

Forrest Tucker (Robert Redford) wiódł bardzo uporządkowane życie. Takie przynajmniej sprawia pozory. Podczas rabowania banków nie zawahał się ani razu, a trafianie za kraty było jedynie chwilową usterką w jego codzienności. Czy miłość, znienacka spadająca na przestepcę emeryta, jest powodem do rezygnacji ze starych przyzwyczajeń? A może jest już za późno?

Utøya (Kino Nowe Horyzonty, DCF)

22 lipca 2011 roku, na norweskiej wyspie Utoya, prawicowy ekstremista Anders (Behring) Breivik zaatakował przebywającą w ośrodku młodzież. W zamachu tym zginęło 69 osób. Dramat Erika Poppe zaczyna się od dokumentalnego nagrania z Oslo, w centrum którego, kilka dni przed tym wydarzeniem, ten sam napastnik zdetonował bombę. 72-minutowy film jest rekonstrukcją wydarzeń z punktu widzenia samych ofiar, w jednym ujęciu. Za kilka minut będą one uczestnikami najgorszego z możliwych scenariuszy.

Touch me not (Kino Nowe Horyzonty, DCF)

Dotykać. Poznawać. Odkrywać. Nagrodzone Złotym Niedźwiedziem na Berlinale, dzieło Adiny Pintilie jest najbardziej szczerą odą ludzkiemu ciału, jego pragnieniom, akceptacją odmienności. Dotyk jest terapeutyczny, on obnaża więcej niż fizyczność, czyli emocje. Trójka bohaterów towarzyszy reżyserce w testowaniu relacji ludzkich za pomocą dotyku. Tylko od naszych relacji z własnym ciałem zależy, jak postrzegamy intymność, piękno, pożądanie. I, co ważniejsze, jak na nie reagujemy.


Autor: Zlata Veresniak
Zdjęcia: YouTube