Studia już się rozkręciły, można więc zrelaksować się w kinie. W ten weekend czeka na nas wiele premier, o których głośno jest już od pewnego czasu – na pewno się nie zanudzimy!

Jak pies z kotem (DCF, Kino Nowe Horyzonty, OH Kino, Cinema City, Helios, Multikino)

Nowy film Janusza Kondratiuka to prawdziwa historia polskich relacji rodzinnych o nieco innym obliczu. Dla podkreślenia rzeczywistości, reżyser po raz kolejny przeplata elementy fikcji i dokumentu, jak to było w Dziewczynach do wzięcia. Dalekie od ideału słodko-gorzkie relacje reżysera z bratem Andrzejem nabierają zupełnie innych odcieni, gdy drugi ciężko zachoruje.

Pierwszy człowiek (DCF, Kino Nowe Horyzonty, OH Kino, Cinema City, Helios, Multikino)

Nowy film najmłodszego zdobywcy Oscara, Damiena Chazelle, nie jest już muzyczny, a co więcej, nie bazuje już na własnym scenariuszu reżysera. Teraz udamy się do kosmosu śladami astronauty Neila Armstronga (w tej roli Ryan Gosling). Czym zachęciła reżysera historia legendarnego zdobywcy kosmosu? Niepokonane ambicje, osiąganie celu bez względu na koszty – ponownie będziemy się niezmiernie motywowali akcją, rozgrywaną w biograficznym filmie Chazelle.

53 wojny (DCF, Kino Nowe Horyzonty, OH Kino, Cinema City, Helios, Multikino)

Jak się czuje osoba, która czeka na powrót bliskiej duszy z wojny? Nie na syna czy ojca żołnierza, tylko męża korespondenta. W nowym dziele Ewy Bukowskiej zobaczymy zupełnie inną odsłonę wojny – ogień w samym sercu konfliktu wojennego, walkę wewnętrzną samego dziennikarza oraz wahania w rzeczywistości żony, czekającej na powrót ukochanego z linii frontu.

Zwyczajna przysługa (Multikino, OH Kino, Helios)

Perfekcyjna matka Stephanie (Anna Kendrick) kontra wolna kobieta sukcesu Emily (Blake Lively). Może się wydawać, że te dwie osoby nigdy nie znajdą ze sobą wspólnego języka. O dziwo, szybko stają przyjaciółkami, gdyż łączą ich dzieci, uczęszczające do tej samej szkoły. Relacje kobiet tylko się wzmacniają do momentu, gdy Emily prosi Stephanie o zwyczajną przysługę – odebranie synka ze szkoły. Zaraz po tym znika. Czy Emily będzie czuła się bezpiecznie, gdy odkryje nieoczekiwaną przeszłość przyjaciółki?

Climax (Kino Nowe Horyzonty, Cinema City)

Apogeum, kulminacja, najbardziej intensywny okres procesu. Gaspar Noe dalej dostosowuje nas do kina jako do euforycznego doświadczenia. Climax bez cienia wątpienia jest najbardziej udanym improwizowanym filmem reżysera, i to nakręconym tylko w dwa tygodnie! Pojedynki voguingowych tancerzy w czasie imprezy przekształcają się w narkotyczny trans. Żeby doświadczyć tak mocno psychodelicznej podróży, wcale nie musimy brać żadne używki – starczy po prostu udać się na premierę.

Donbas (Kino Nowe Horyzonty)

Miejsce, gdzie propaganda wydaje się być prawdą, najgorętsza linia frontu – pokojem, a nienawiść łatwo uchodzi za miłość. Noworosja uważa się państwem, czy tylko mirażem, wykreowanym przez pseudo matkę Rosję? W niekończących się kołach wojny hybrydowej pomału zauważamy dzisiejsze postrzeganie świata i otoczenia przez nas samych. Siergiej Łoźnica otwiera nam oczy na smutną prawdę – Nawet bez piekła wojny mamy podzielone społeczeństwo, łatwo ufamy fake-newsom i jesteśmy obojętni wobec ludzi wokół.

Z perspektywy Paryża (Kino Nowe Horyzonty)

Prawdziwi pasjonaci kina zawsze muszą pochodzić z Francji. Bohaterowie filmu Jeana-Paula Civeyraca są bardzo ambitni, zaangażowani w życie polityczne kraju, często rozstrzygają tematy egzystencjalne. Tym filmem reżyser próbuje udowodnić istotę sztuki w dojrzewaniu młodzieży, jako próbie poznania samych siebie.


Autor: Zlata Veresniak
Zdjęcia: Youtube