Miłość to nie tylko przesłodzone historyjki o zakochanych nastolatkach, ale przede wszystkim rodzina. Czasem to, którą wybraliśmy sobie sami, jednak znacznie częściej to nasze rodzeństwo i rodzice. To właśnie o nich opowiada większość najnowszych premier. 

Ostatni tydzień lutego minie pod znakiem trudnych relacji rodzinnych i szeroko pojętej psychologii, dlatego każdy, kto przepada za kinem bohatera może spokojnie kupować bilet, bo ma duże szanse na znalezienie czegoś dla siebie.

Ułaskawienie (Helios, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Nowe Horyzonty) 

Dramaty polskich rodzin nie zakończyły się wraz z wojną. Co więcej, dla niektórych dopiero pojawienie się nowej władzy przyniosło prawdziwe nieszczęście. Właśnie z czymś takim musieli pogodzić się Hanna (Grażyna Błęcka-Kolska) i Jakub (Jan Jankowski), których syn, żołnierz AK Wrocław „Odrowąż” Szewczyk (Michał Malinowski) zostaje zastrzelony przez UB jesienią 1946 roku. Ułaskawienie opowiada o tym, jak rodzina musi pogodzić się z tragedią. Historia opowiedziana jest oczami najmłodszego jej członka, wnuka Szewczyków – siedemnastoletniego Janka (Jan Cięciara).

Kobiety Mafii 2 (Multikino, Cinema City, Dolnośląskie centrum filmowe)

Kobiety Mafii wracają na duże ekrany. Tym razem gang Niani (Agnieszka Dygant) planuje największą akcję przemytniczą w dziejach. Chce sprowadzić do kraju tonę kolumbijskiej kokainy… problem w tym, że cały towar znika w podejrzanych okolicznościach, zanim trafił w ogóle na polski rynek. Dlatego też do kraju przyjeżdża Kolumbijka Aida (Angie Cepeda), która zawiera sojusz z trójmiejskim przemytnikiem Matą (Piotr Adamczyk). To jednak nie wszystko, bo w międzyczasie z więzienia wychodzi Spuchnięta Anka (Katarzyna Warnke), która właściwie od razu po opuszczeniu zakładu zostaje gwiazdą ogólnopolskich mediów. Siekiera (Aleksandra Popławska) przeżywa w Maroko pewną przygodę, a konkretniej romans z bojownikiem państwa islamskiego, Amirem (Otar Saralidze).

Kafarnaum (Nowe Horyzonty)

Kafarnaum – to słowo oznacza bezład, gmatwaninę czy chaos, dlatego doskonale opisuje bejruckie slumsy, w których wychowywał się dwunastoletni Zejn (Zejn Al Rafeea). Chłopiec, który postanowił pozwać swoich rodziców o to, że się urodził. Nie jest to jednak zwykły kaprys. Zejn ma powody, żeby nienawidzić życia, które dał mu los. Od najmłodszych lat musiał pracować fizycznie w sklepie mężczyzny, próbującego poślubić jego młodszą siostrę. Nie dane mu też było pójść do szkoły… Dlatego chłopiec na sali sądowej prosi o sprawiedliwość. O sprawiedliwość dla zaniedbanego przez system, pozbawionego dzieciństwa czy edukacji małego chłopca. Takiego, jak wielu innych…

Bracia Sisters (Dolnośląskie Centrum Filmowe, Kino Nowe Horyzonty)

Kto powiedział, że filmy opierające się głównie na skomplikowanych relacjach rodzinnych muszą być nudne? Że nie mogą mieć w sobie energii westernu? I że głównymi bohaterami nie mogą być urodzeni mordercy? Pewnie nikt. Nic zresztą dziwnego. W końcu to właśnie o tym wszystkim i wielu innych rzeczach opowiada nominowany do ośmiu Cezarów film Bracia Sisters.

Gdyby ulica Beale umiała mówić (Dolnośląskie Centrum Filmowe, Nowe Horyzonty) 

Czasem wydaje się, że cały świat postanowił się na nas uwziąć. Tak pewnie musiał czuć się Fonny (Stephan James), młody chłopak, który został niesłusznie skazany za gwałt na pewnej Portorykance. Co ciekawe, do więzienia trafił głównie za swój kolor skóry, przez który nawet jego niepodważalne alibi nie może mu pomóc. Całe szczęście na wolności czeka na niego jego ukochana, ciężarna Trish (Kiki Layne), która zrobi wszystko żeby oczyścić z zarzutów swojego chłopaka. To jest jednak dopiero początek… bo nawet miłość i rodzinna solidarność mogą mieć problem z załagodzeniem traumatycznych wspomnień z więzienia.


Autor: Marta Ziółkowska
Zdjęcia: YT