O premierach filmowych w najbliższym tygodniu można powiedzieć tylko jedno – będzie się działo. Chociaż w tym stwierdzeniu wcale nie będzie chodziło o kino akcji. Wręcz przeciwnie. Od 22 marca w kinach niepodzielnie królować będzie psychologia i skomplikowane relacje rodzinne.

W tym tygodniu premiery kinowe zdecydowanie nie będą przyjazne dzieciom. Thrillery, kryminalne zagadki i psychologia – na to wszystko możemy się przygotować, wybierając bilety na któryś z najnowszych filmów. Dlatego zamiast z małą siostrą, do kina najlepiej będzie pójść… na przykład samemu.

To my (Helios)

Rodzina Wilsonów postanawia spędzić czas w domku, którym Adelaida Wilson (Lupita Nyong’o), stateczna żona i matka dwójki dzieci, spędziła wczesne lata swojego życia. Coś jednak jest nie tak. Już pierwszego dnia, kiedy wszyscy miło spędzają czas na plaży, kobieta czuje, że wydarzy się coś złego. To „coś” pojawia się jeszcze tej samej nocy, pod postacią czterech stojących na podjeździe sylwetek – sobowtórów ich rodziny.

Złodziejaszki (Multikino, Helios, Dolnośląskie Centrum Filmowe)

Ludzie żyją w różnych warunkach. Niektórzy bogato, inni biednie. Rodzina, przedstawiona w Złodziejaszkach zdecydowanie należy do tej drugiej kategorii. Utrzymuje się bowiem jedynie z pensji nestorki rodu i drobnych kradzieży. Tak właśnie toczy się żywot tej pięcioosobowej rodziny do czasu, aż pod ich dach trafia młoda, zaniedbywana dziewczynka z sąsiedztwa, zmuszając poszczególnych członków rodu do odpowiedzenia sobie na jedno pytanie. Które relacje są ważniejsze? Te, scementowane przez więzy krwi, a może takie budowane z własnej woli?

Ciemno, prawie noc (Dolnośląskie Centrum Filmowe)

Alicja Tabor (Magdalena Cielecka) to dziennikarka, która po latach postanowiła powrócić w rodzinne strony, żeby rozwikłać zagadkę serii zaginięć dzieci. Nieoczekiwanie wpada jednak na trop rozwiązania sprawy dramatycznych wydarzeń sprzed paru dekad. Między innymi będzie musiała stawić czoła sekretom własnej rodziny.

Girl (Helios, Nowe Horyzonty, Dolnośląskie Ceterum Filmowe)

Na koniec coś w nieco trudniejszym, psychologicznym klimacie. Girl jest bowiem opowieścią o drodze, którą musi przejść osoba, która urodziła się „w niewłaściwym ciele”. Właśnie taką osobą jest piętnastoletnia Lara (Victor Polster). Dziewczynka niemalże jak wszystkie inne – ma swoje cele i marzenia, a jednym z nich jest zostanie baletnicą. Problem w tym, że Lara różni się od koleżanek pewnym sporym szczegółem. Urodziła się w ciele chłopca.


Autorka: Marta Ziółkowska
Zdjęcia: Instagram