Dla tych, którzy nie mają planów na piątek, kina oferują szeroki wybór filmów. Będzie trochę mrocznie, dramatycznie i romantycznie jak zawsze, ale na pewno bardzo ciekawie.

The Meg (Cinema City, Helios, OH Kino, Multikino)

Pięć lat wcześniej ekspert od nurkowania, komandor Jonas Taylor (Jason Statham), napotkał nieznane zagrożenie w niezbadanych głębinach Rowu Mariańskiego, które zmusiło go do przerwania wykonywanej misji i pozostawienia części swojej załogi. To zdarzenie doprowadziło do jego zwolnienia ze służby. Jednak to niewiarygodna historia o przyczynie katastrofy ostatecznie zrujnowała mu całe życie. Taylor utrzymywał, że jego jednostkę zaatakowało gigantyczne, ponad 20-metrowe stworzenie, którego gatunek miał wyginąć ponad milion lat temu. Szansą na przywrócenie do łask, jest odnalezienie żony komandora wraz z załogą, których łódź została uszkodzona.


Mroczne umysły (Cinema City, Helios, Multikino)

Szesnastoletnia Ruby (Amandla Stenberg) posiada nadnaturalne moce, które nie mają sobie równych. Dziewczyna ucieka z obozu i dołącza do grupy zbiegłych nastolatków, szukających bezpiecznej przystani. Razem postanawiają utworzyć ruch oporu i wykorzystać dane im moce, by wziąć przyszłość w swoje ręce. Sprawy komplikują się, gdy na drodze Ruby stają ludzie, którzy nie cofną się przed niczym, by wykorzystać ją w swojej walce z władzami, co zmusza ją do dokonania niemożliwego wyboru między poświęceniem dla innych a własnym szczęściem.


Też go kocham (Cinema City, DCF, Helios, Nowe Horyzonty, OH Kino, Multikino)

Annie (Rose Byrne) mieszka w miasteczku na wybrzeżu Anglii. Jej chłopak Duncan (Chris O’Dowd) jest nauczycielem i ma totalną obsesję na punkcie Tuckera Crowe’a (Ethan Hawke) – muzyka, który po spektakularnym debiucie dosłownie zapadł się pod ziemię. Będąc wielkim fanem artysty, Duncan cały wolny czas spędza na prowadzeniu strony internetowej poświęconej twórczości Crowe’a. Pewnego dnia w jego ręce wpada prawdziwy skarb – taśma demo zawierająca wczesne kompozycje piosenkarza. Podekscytowany nagraniami Duncan z miejsca zapomina o całym świecie, kompletnie ignorując przy tym Annie. Ta postanawia się zemścić, publikując nieprzychylne komentarze na jego blogu. Nieoczekiwanie, wpisy te zwracają uwagę samego Crowe’a. Muzyk i Annie zaczynają prowadzić tajną korespondencję.


Loveling (Cinema City, DCF, Nowe Horyzonty)

Irene (Karine Teles) wraz z mężem i czwórką dzieci mieszka w małym miasteczku na obrzeżach Rio de Janeiro. Jej najstarszy syn Fernando jest utalentowanym graczem w piłkę ręczną. Pewnego dnia chłopak zostaje zaproszony do profesjonalnej drużyny w Niemczech. Rodzina musi podjąć szybką decyzję o wyjeździe, od którego zależy jego dalsza kariera. Zaskoczona obrotem spraw Irene, stara się poradzić sobie z wizją nagłego rozstania z synem, pokonać własny niepokój i odkryć w sobie nowe siły, by przyzwyczaić się do życia bez ukochanego dziecka.


Tajemnica objawienia (DCF, Nowe Horyzonty, OH Kino)

Jacques (Vincent Lindon), reporter znanej francuskiej gazety otrzymuje tajemniczy telefon z Watykanu. Wynika z niego, że w małym miasteczku na południu Francji mieszka 18-letnia dziewczyna, która utrzymuje, że przeżyła objawienie Matki Boskiej. Pogłoski o domniemanym cudzie rozchodzą się błyskawicznie i sprawiają, że na miejsce rzekomych objawień zaczynają przybywać tysiące pielgrzymów. Jacques, który prywatnie nie ma nic wspólnego ze światem wiary i kościoła, zgadza się być częścią komisji śledczej, mającej rzucić nowe światło na zdumiewające wydarzenia.


Księgarnia z marzeniami (Cinema City)

Florence Green (Emily Mortimer) szukając sposobu na życie, postanawia otworzyć księgarnię w sennym miasteczku u wybrzeży Anglii. Sprowadza dla mieszkańców dzieła światowej literatury, m. in. ”Lolitę” Nabokowa oraz ”451 stopni Farenheita” Bradbury’ego. U niektórych wywołuje to oburzenie, a u lokalnych elit nawet protest. Bardzo wpływowa dama (Patricia Clarkson) zrobi wiele, by zamknąć ten ”sklepik”. Florence jednak będzie konsekwentna. Tym bardziej, że zdobywa sympatię i wsparcie miejscowego miłośnika powieści (Bill Nighy).


Pod ciemnymi gwiazdami (Cinema City, Nowe Horyzonty, OH Kino)

Młoda dziewczyna zakochuje się w nieznajomym chłopaku, który w środku lata pojawia się w nadmorskim miasteczku akurat, gdy zaczyna się seria tajemniczych zabójstw. Moll (Jesse Buckley) odkrywa nareszcie, jak smakuje wolność oraz czym są namiętność i pożądanie. Ale kiedy Pascal (Johnny Flynn) staje się głównym podejrzanym w sprawie zaginionych kobiet, którą żyją lokalna policja i społeczność, dziewczyna będzie musiała podjąć decyzje, od których nie będzie już odwrotu. Od tego momentu nie zatrzyma się przed niczym, aby osiągnąć to, czego pragnie i dowie się, do czego jest zdolna.


Opracowała: Adrianna Machalica
Zdjęcie: kadr z filmu Też go kocham