Chociaż śniegu jeszcze nie widać, za oknem już coraz zimniej. Rozgrzać się nam pomoże nie tylko grzaniec na Jarmarku Bożonarodzeniowym i kaloryfery w mieszkaniach, a także ogniste filmy w kinie!

Robin Hood: Początek (Multikino, OH Kino, Helios)

Początek czy bardziej powrót? Robin z Loxley wraca z wyprawy krzyżowej w rodzinne strony i odkrywa, że nic nie jest takie, jak wcześniej. Ukochana Marion poślubiła innego. Rodzinny zamek jest niemal zrównany z ziemią. Ziemie skonfiskowane przez chciwego Szeryfa z Nottingham. Żądanie zemsty i sprawiedliwości popędza Robina stać w obronie zniewolonych mieszkańców Nottinghamu. Stawić czoła Szeryfowi.

Grinch (Multikino, Cinema City, OH Kino)

Grinch powraca tylko na święta. I nie po to, żeby je umilić, tylko żeby ukraść! Zrzędliwy, cyniczny stwór mieszka sam, a jedynym go kumplem jest pies Max. Świąteczny czas psuje Grinchowi to, co dla niego najważniejsze – jego święty spokój! Nienawidzi świąt przez mnóstwo hałasu i radości dookoła. Czy może jednak przez to, że jest samotny i nie ma z kim spędzić tego czasu?

Narodziny Gwiazdy (Multikino, Kino Nowe Horyzonty, Cinema City, OH Kino, Helios)

Przypadkowe spotkanie dwóch muzyków może mieć nieoczekiwane skutki. Jak to u bardzo zdolnej, ale niepewnej siebie Ally (Lady Gaga) i gwiazdora muzyki country Jacksona Maine’a (Bradley Cooper), którego kariera jest bliska upadku. Mimo różnic, między tą dwójką szybko wybucha płomienny romans. Dla niej ta miłość jest inspiracją do działania i wsparciem w rozpoczęciu kariery piosenkarki. Dla niego – być może drogą do jej końca…

Operacja Overlord (Multikino, Cinema City, OH Kino, Helios)

Producent Gwiezdnych Wojen: Ostatni Jedi i Mission Impossible J.J. Adams tym razem prezentuje nam dzieło z nieco innej beczki – mistyczny horror akcji Operacja Overlord. Przeddzień operacji D-Day. Amerykańscy spadochroniarze lądują w okupowanej przez Niemców Francji, by przeprowadzić misję, która jest kluczowa dla sukcesu całej akcji. Muszą zniszczyć nadajnik radiowy w nazistowskiej wieży znajdującej się w kościele. Podczas wykonania zadania amerykanie odkrywają laboratorium, w którym prowadzi się eksperymenty nad nowym typem żołnierza.

Ayka (Kino Nowe Horyzonty, DCF)

Nowy film Siergieja Dworcewoja, reżysera Tulpana opowiada o młodej imigrantce z Kirgizji, Ajce, nielegalnie przebywającej w Moskwie. Młoda Kirgizka, właśnie urodziła dziecko. Od razu po porodzie niechcianego synka ucieka ze szpitala i zostawia go tam. Nie ma w Moskwie ani domu, ani przyjaciół czy bliskich. Nie ma pieniędzy, nie ma pracy. Ale instynkt przetrwania jest nie do stłumienia.

Eter (Kino Nowe Horyzonty, DCF, Cinema City, OH Kino)

W nowym filmie Krzysztofa Zanussiego, znanego z Cwału i Życia jako śmiertelnej choroby przenoszonej drogą płciową przeniesiemy się do początków XX wieku. Rewolucja medyczna zaczyna przeczyć istnieniu Boga. Młody doktor (Jacek Poniedziałek) eksperymentuje z nową substancją, mającą łagodzić ból i odbierać świadomość – eterem. Podczas eksperymentów doktor podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie. Cudem unika stryczka. Ucieka. Zatrudnia się w austryjacko-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje swoje eksperymenty z eterem. Ich celem jest uśmierzenie bólu, ale też manipulowanie ludzkim zachowaniem. Niedługo po tym, doktor zdaje sobie sprawę, że ceną za zawładnięcie ludzkim umysłem jest nic innego, jak dusza.

Fahrenheit 11/9 (Kino Nowe Horyzonty, DCF)

Pewnie każdy już z tysiąc razy zadawał sobie pytanie, w jaki sposób Donald Trump został prezydentem USA. Pomijając rzeczywiście jego miliony. Usłyszymy tylko szokująco brutalną prawdę, jak to w każdym dziele Michaela Moore’ya. Film najodważniejszego twórcy współczesnego dokumentu, może zadecydować o wynikach jesiennych wyborów do Kongresu w 2018 roku oraz kampanii prezydenckiej w 2020 roku. Zapomnijcie o „amerykańskim śnie” – witajcie w „amerykańskim koszmarze”.


Autor: Zlata Veresniak
Zdjęcia: Youtube