Studia to czysta teoria, zero praktyki – tak często powtarzają absolwenci szkół wyższych, zapytani o jakość swoich studiów. W Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego postanowiono walczyć z tym stereotypem, organizując zajęcia z „Projektowania stron www” – pisze Kamil Kuchta.

Po zapoznaniu się z funkcjonalnościami stron internetowych studenci musieli przedstawić pomysły na swoje własne witryny oraz uargumentować, dlaczego mogłyby zdobyć popularność. Po zajęciach szkoleniowych z obsługi Photoshopa zabrali się do dzieła. Projekty mogły zostać wykonywane zarówno na komputerze jak i na kartkach. Można też było stworzyć stronę w oparciu o jeden z popularnych systemów CMS. Jednak kryteria pozostawały te same.

Na końcu autorzy musieli obronić swoje prace przed jury, które składało się z prowadzącego zajęcia redaktora Daniela E. Groszewskiego, oraz kilku losowo wybranych kolegów. Trzeba było zaprezentować wynik każdego kliknięcia na swojej stronie, oraz odpowiedzieć na wszelkie uwagi. Jeśli według oceniających czegoś brakowało, praca szła do poprawki.

Chcę, żeby studenci ze sobą dyskutowali, wymieniali się pomysłami i uczyli na błędach własnych i ich kolegów. Bo to wskazując komuś niedociągnięcia, zwraca się większą uwagę na swoje własne pomyłki – mówi Daniel E. Groszewski.

Marta Mazur (z lewej) i Zuzanna Legan podczas prezentacji swojego projektu pt. „Red Letter Day”

Może i was zachęci to do stworzenia swojej witryny? Poniżej prezentujemy skany zaprojektowanych przez studentów stron (zdecydowaliśmy się tylko na główne) wraz z ich opisami. Kolejność jest przypadkowa.


1. Radio internetowe funkcjonujące jako system podcastów, czyli bez emisji na żywo za to każdy może posłuchać tego co chce, kiedy chce. Dotyczyć ma muzyki lat 60. i 70., historii płyt, zespołów gatunków etc. (autor: Marta Koronowska)


2. Blog z opowiadaniem/powieścią w odcinkach. Na stronie głównej znajduje się ostatni opublikowany rozdział. W menu można przeczytać kilka słów o autorce, bohaterach i zobaczyć jakie inne blogi są polecane. Czytelnicy mogą dodać komentarz, w którym wyrażą swoje opinie o tekstach.  Nazwa i wygląd przypadkowe, dostosowałoby się je do treści opowiadania. (autor: Magdalena Pregiel)


3. Strona poświęcona podróżom i największym miastom świata. Zakładka „inspiracja” przenosi do pinteresta. Strona z artykułami i zdjęciami. (autor: Patrycja Warzyniak)


4. Strona to rodzaj bloga, na którym umieszczane byłyby wpisy podzielone na kategorie: muzyka, gry, filmy etc. Większość strony stanowią jednak odnośniki do innych serwisów, na których również bym się udzielał. (autor: Cezary Tomalak)


5. Projekt poświęcony reklamowaniu się wykonawców/ firm budowlanych. Motyw kota (miau.com) jest odnośnikiem do schroniska, do którego link znajduje się na stronie i które zdaniem autora powinno być regularnie wspierane. (autor: Artur Grams)


6. Strona poświęcona poradom modowym, jak i modowym inspiracjom: jak zestawiać ze sobą poszczególne części garderoby, podpatrzeć przykładowe stylizacje, skontaktować się ze stylistką, która doradzi co do siebie pasuje, oraz dla inspiracji móc zobaczyć najnowsze trendy. (Przy zdjęciach ubrań wiszą metki, które odsyłają nas do stron internetowych sklepów z odzieżą). (autor: Karolina Zdyb)


7. Strona poświęcona wielkim i rudym pandom. Na niej możemy znaleźć najnowsze wiadomości o tych zwierzętach, zobaczyć gdzie one mieszkają i w których ZOO możemy ich zobaczyć. (autor: Diana Pidlesecka)


8. Strona stanowiąca katalog opowiadań autorskich i fanfiction publikowanych przez użytkowników w Internecie. Jest to katalog, więc nie można zapoznać się z całą czyjąś twórczością, ale pod każdą pozycją znajduje się odpowiedni odnośnik do zewnętrznej strony. Znajdują się tu także przykładowe rozdziały wysyłane przez internetowych twórców w ramach dodatkowej reklamy. Katalog podzielony jest na kategorie, od głównych „Twórczość własna”, „Fanfiction” po mniejsze. Dodanie się do katalogu jest bezpłatne poza jednym ograniczeniem – trzeba zamieścić na swojej stronie baner serwisu lubimypisać.pl. Płatne jest natomiast reklamowanie opowiadania w zakładce Polecane na głównej stronie. (autor: Krzysztof Nowak)


9. „Czas na kawę” to strona dla kawoszy. Na mapie możemy dobrać najlepszą kawiarnie dla siebie. Kryteria to: gatunek kawy, ocena kawy, oraz ocena obsługi klienta. Z ocen zostawianych przez użytkowników tworzy się średnia, która wyświetla się przy lokalizacji. Ponadto istnieją też zakładki z opisami gatunków kawy, oraz praktycznymi poradami, jak i w czym przyrządzać kawę (autorzy: Paulina Śledziona i Kamil Kuchta)
.


10. „Archiwum M” – strona internetowa poświęcona muzyce. Źródło informacji na temat artystów, zespołów, ale także kalendarium muzyczne z najważniejszymi datami w historii muzyki. (autor: Dominika Trzaska)


11. Strona poświęcona Realowi Madryt. Będą pojawiać się na niej artykuły odnoszące się do ligi mistrzów oraz ligi hiszpańskiej. Strona zawiera aktualizowane na bieżąco terminarze oraz tabele i drabinki zarówno Champions League jak i La Liga. Dodatkowo będą ukazywać się tutaj tabele strzelców i asystentów całej ligi, jak i Realu Madryt. (autor: Bartłomiej Suchorabski)


12. Strona poświęcona Norwegii i temu, jak po niej podróżować. Opisy miast, regionów, ciekawych miejsc; mapy, propozycje i trasy wycieczek, możliwość zaplanowania własnej podróży; ciekawostki związane z Norwegią, informacje o kulturze, ludziach i języku; galeria zdjęć. (autor: Martyna Jasińska)


13. „Urwanie głowy” – strona z artykułami na temat psychologii. (autor: Kinga Sala)


14. Ta witryna daje możliwość wyboru tematu spośród dwóch opcji: ocean albo kosmos. Ocean opowiada o historii oceanu, jego roślinach i zwierzętach, a także wykorzystaniu przez człowieka. Kosmos opowiada o historii, badaniach i działaniu zjawisk kosmicznych na człowieka. Dlaczego serwis łączy z sobą tak różne tematy? Są bardzo podobne do siebie, ponieważ są niezbadane i pełne różnych niewyobrażalnych zjawisk. (autor: Alisa Kisel)


15. Projekt to strona stworzonej przez nas marki kubeczków menstruacyjnych. Zawiera informacje o produkcie, jego wersjach i zastosowaniu oraz firmie i jej założycielkach. (autorzy: Patrycja Duda i Ewelina Kowaluk-Łukasiewicz)


 

16. autor: Weronika Nowogórska: „Blog z moimi fotografiami, a także artykułami na interesujące mnie tematy. Głównymi wątki to sport i podróże. W przyszłości zamierzam dodać także zakładkę o serialach i filmach. Z założenia ma to być blog fotograficzny, więc będzie przewaga fotografii (moich własnych) nad tekstem.”


17. Strona poświęcona zdrowemu stylowi życia. Centrum jogi to miejsce, gdzie prowadzone są warsztaty dla początkujących i zaawansowanych. Miejsce, gdzie można się zrelaksować i wzmocnić ciało. (autor: Adrianna Świątkowska)


18. Mój projekt to internetowa wersja Pokedexu znanego z serii gier Pokemon. W oknie wyszukiwania wpisujemy nazwę szukanego pokemona, po czym przechodzimy do jego strony głównej. Możemy na niej zobaczyć podstawowe informacje o szukanym przez nas pokemonie. Prosta forma, bez informacyjnej przesady. (autor: Dagmara Noszczyk)


19. Strona poświęcona planowaniu wesel. Przyszli małżonkowie mogą tu zarezerwować: termin, wystrój sali, atrakcje, zespół weselny oraz transport. (autor: Szymon Zdobylak)


20. Strona poświęcona technologii, nowym mediom, oraz szeroko pojętej kulturze masowej. Zawiera artykuły, felietony, komentarze, czy recenzje. Przeznaczona jest nawet dla przeciętnego czytelnika, nieobeznanego z technologią. Prosty oraz spójny layout sprawia, że strona ma stać się przyjacielem i na stałe zagościć w często odwiedzanych witrynach. (autor: Adam Michailów)


21. Projekt mojej strony dotyczył mody: recenzji bieżących kolekcji, artykułów poświęconych kostiumom filmowym oraz artykułom historycznym, odnoszących się do mody ostatnich dekad ubiegłego wieku. Menu główne składałoby się z czterech z czterech zakładek odnoszących się do powyższych tematów. Na stronie funkcjonowałaby możliwość wyszukiwania na podstawie wprowadzanych haseł, wygodne wędrujące menu oraz możliwość wyszukiwania recenzji kolekcji albo według sezonów, albo nazwisk projektantów. Ponadto na każda strona dawałby możliwość przejścia do kolejnego proponowanego na podstawie popularności artykułu z dowolnej dziedziny.


22. Strona główna – wedding consultant ma charakter informacyjny i możliwość kontaktu z firmą. Przedstawia ofertę organizacji ślubów i wesel dla przyszłych państwa młodych. Na stronie również galeria, przekierowanie na bloga oraz przedstawienie pracujących w tej firmie osób. (autor: Katarzyna Grittner)


23. Strona ma być pewnego rodzaju portalem, na którym, po założeniu konta, będzie można znaleźć swojego „penpal” czyli osobę, z którą będzie można wymieniać korespondencję listowną. Odpowiednią osobę będzie można wybrać według kryteriów (języka, kraju, zainteresowań). Taka wymiana miałaby służyć nauce języka i zdobywaniu nowych znajomości na całym świecie. (autorki: Zuzanna Legan i Marta Mazur)


24. Kostiumolog został stworzony z pasji do filmów kostiumowych. Strona jest skierowana zarówno dla pasjonatów, jak i dla laików, którzy dopiero rozpoczynają swoją podróż z tym gatunkiem filmowym. Umieszczamy tutaj recenzje, artykuły i rankingi dotyczące m.in. filmów oraz kostiumologów. Znajdziecie tutaj także forum, na którym śmiało możecie debatować i sami recenzować. (autor: Agata Bartkowiak)


25. Strona pełni funkcję portfolio. Główną rolę mają odgrywać tutaj zdjęcia, dlatego koncepcja jest dość prosta i minimalistyczna. Można na niej znaleźć zdjęcia typu fashion, czy też fotoreportaże z imprez okolicznościowych. Prace na niej zamieszczone mają za zadanie pomóc w dokonaniu wyboru potencjalnym klientom oraz w skontaktowaniu się ze mną, dzięki zakładce „contact”. (autor: Marzena Grzelak)


26. Strona główna mojego portalu o muzyce alternatywnej, alt cafe. W założeniu miałby promować mniej znane, niszowe zespoły i stanowić źródło najnowszych informacji dot. zarówno polskiej, jak i zagranicznej sceny muzyki alternatywnej. Nie zabrakłoby tu także recenzji płyt czy wywiadów z artystami oraz zapowiedzi najnowszych koncertów, na które bilety z łatwością można byłoby odnaleźć w wyszukiwarce zamieszczonej na stronie. (autor: Dominika Cygankiewicz)


27. Portal byłby poświęcony tańcu towarzyskiemu. Można byłoby tam znaleźć informacje o wydarzeniach tanecznych, newsy, kalendarium turniejów, galerię zdjęć i forum tematyczne. (autor: Julia Combik)


28. Zaprojektowałam stronę o tytule „MetaLoveKule”, na której mają znajdować się aktualności i informacje na temat pétanque. Strona jest przeznaczona dla osób, które nie miały styczności z tym sportem, ale również dla miłośników bul. Na stronie zamieszczałabym relacje i zdjęcia z turniejów, wywiady z zawodnikami oraz ciekawostki ze świata pétanque. Udostępniałabym również filmy instruktażowe i relacje na żywo, które byłyby połączone z kanałem na Youtube. (autor: Kinga Cieślawska)


29. Strona zespołu Spotkanie. (autor: Ewa Krawczuk)


30. Travel Planner to portal przydatny w planowaniu urlopów, wakacji, wypadów weekendowych. Można przeglądać na nim trasy stworzone przez użytkowników lub konkretne miejsca i wydarzenia z różnych miast Polski. Można też, po zalogowaniu, dodawać je do ulubionych lub tworzyć własne trasy na podstawie miejsc i wydarzeń dostępnych w bazie. Zalogowany użytkownik może spersonalizować swój travel planner np. na podstawie tego, jakim jest typem podróżnika lub preferowanych aktywności. Ogólnie – strona z pomysłami na podróże. (autor: Aleksandra Matusik)


31. Strona główna portalu naukowo-informacyjnego „Co mówią fakty”. Na tym portalu można będzie poczytać sobie artykuły o ciekawościach ze światu nauki (zaczynając od astrofizyki i kończąc nawet ekonomią), dowiedzieć się co mówią fakty na temat najbardziej kontrowersyjnych kwestii, dotyczących naszego życia, oraz poznać po prostu ciekawe fakty z rozmaitych tematów. (autor: Daniel Rusov)


 

Zebrał: Kamil Kuchta

  • Zdjęcia wykonano podczas prezentacji projektów na zajęciach „Projektowanie stron www”.