Pierwszy krążek już zdobyty. Teraz chwila przerwy i kilka tygodni przygotowań. Po to, by być w pełni gotowym na najważniejsze wyzwanie tego sezonu – kwalifikacje olimpijską. Polscy siatkarze w Zakopanem dokonują ostatnich szlifów. Natomiast siatkarki pod wodzą Jacka Nawrockiego trenują w Spale, również szykując się na początek sierpnia.

Na dobry początek brązowy medal Ligi Narodów. Po siedmiu tygodniach zmagań polscy siatkarze stanęli na trzecim stopniu podium z medalem na szyi. Trudny związane ze specyfiką tego turnieju z pewnością wielu z nich odczuło na własnej skórze. W ciągu kilku tygodni zwiedzili pół świata i rozegrali aż 21 spotkań.

W drużynie, która zdobyła brąz znalazło się wielu debiutantów, broniących po raz pierwszy narodowych barw. Spośród nich z pewnością mocno wyróżnił się Norbert Huber. Młody środkowy momentami zachwycał skutecznością w ataku, dokładając do tego szczelny blok. Oprócz niego z dobrej strony pokazali się Jakub Popiwczak, Piotr Łukasik i Marcin Komenda. Każdy z nich jednak wiedział, że na Lidze Narodów przygoda z reprezentacją w tym sezonie się skończy. Mimo to udowodnili, że są w pełni gotowi na każde wezwanie trenera Vitala Heynena.

Ten z kolei, na zgrupowanie po Lidze Narodów zaprosił Bartosza Bednorza, Bartosza Kwolka, Łukasza Kaczmarka, Macieja Muzaja i Karola Kłosa. Cała piątka dołączyła do podstawowej kadry, która w trakcie turnieju szlifowała formę. W Zakopanem jest także Wilfredo Leon. Kubańczyk już 27 lipca w meczu towarzyskim z Holandią rozpocznie swoją drogę z polską reprezentacją.

Kolejnym dużym sprawdzianem na horyzoncie Biało-Czerwonych będzie XVII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Turniej w tym roku szczególnie ważny, ponieważ bezpośrednio poprzedza najważniejszy etap sezonu reprezentacyjnego – kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku. Do Krakowa przyjedzie mocna trójka – Serbia, Brazylia i Finlandia. Zmagania rozpoczną się 1 sierpnia i potrwają do 3. Bez chwili odpoczynku, kilka dni później – 9 sierpnia w Gdańsku, Polacy o bilet do Japonii powalczą kolejno z Tunezyjczykami, Francuzami i Słoweńcami.

Panie za to, na zgrupowaniu przebywają w Spale. Przed kwalifikacją olimpijską siatkarki Jacka Nawrockiego zagrają dwa turnieje towarzyskie. Pierwszy rozpocznie się już w piątek – 19 lipca w Ostrowcu Świętokrzyskim, tam Polki zagrają z Czeszkami i Białorusinkami. Drugi w kolejnym tygodniu w rosyjskim Kaliningradzie. Biało-Czerwone zmierzą się z Niemkami, Rosjankami i Belgijkami. Dla nich także te dwa turnieje towarzyskie mogą okazać się na wagę złota. Gdy panowie będą w Krakowie grali ku pamięci trenera Wagnera, one we Wrocławiu powalczą o Tokio 2020. W Orbicie na początku sierpnia podejmą Tajlandki, Serbki i Portorykanki.


Autor: Zuzanna Kuczyńska
Zdjęcie: Oficjalna strona Volleyball Nations League