Sezon tygodni mody oficjalnie rozpoczęty! Jeszcze trochę trzeba poczekać na lutowe pokazy w Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie i Paryżu, podczas których projektanci zaprezentują swoje kolekcje na jesień/zimę 2019. Przez miniony tydzień jednak mogliśmy śledzić wydarzenia z Paris: Haute Couture. Zobaczcie najpiękniejsze kreacje!

Karl Lagerfeld tradycyjnie swój pokaz przygotował w Grand Palais. W październiku scenerią była plaża. Teraz, pozostając dalej w ciepłym klimacie pomimo zimowej aury, dyrektor kreatywny domu mody Chanel zabrał swoich wielbicieli do pełnego palm osiemnastowiecznego ogrodu pod willą. Natomiast prezentowane kreacje miały być współczesną wersją szafy Marii Antoniny, która swego czasu dyktowała europejską modę. W kolekcji dominowały bufki, halki, pióra i kwiaty wyszywane na ubraniach i obecne na włosach.

Równie oryginalny pomysł na swój pokaz miała Grazia Maria Chiuri – dyrektor kreatywna domu mody Dior. Goście zaproszeni zostali bowiem do namiotu cyrkowego, gdzie między modelkami przeplatali się na wybiegu akrobaci. Natomiast sam wygląd modelek wzorowany był na postaci pierrota poprzez namalowane na twarzach achowanych pod woalkami łezki i włosy schowane pod ozdobnymi, połyskującymi czepkami.

Pokaz Valentino oceniono jako najlepszy. Postarał się o to dyrektor kreatywny tego domu mody – Pierpaolo Piccioli. Przygotowane przez niego kreacje odznaczały się ogromną objętością, niezliczonymi warstwami falban i intensywnymi kolorami. Na wybiegu można było zobaczyć Naomi Campbell, a na widowni płaczącą ze wzruszenia Celine Dion.

Gdy mówimy o haute couture, nie sposób pominąć Elie Saab, który specjalizuje się w tworzeniu bogato zdobionych sukni ślubnych, ale też innych równie pięknych kreacji. Na pokazie w Paryżu zaprezentował kolekcję zainspirowaną morzem i jego podwodną florą.

Duet Victor&Rolf pokazał jak skroić haute couture na miarę XXI wieku i podbić internet. Na swoich tiulowych kreacjach umieścili bowiem teksty, które brzmiały: „I’m not shy I just don’t like you”, „Sorry I’m late I didn’t want to come”, „Trust me I am a liar” czy „Go fuck yourself”. Widać, że projektanci potraktowali swoje zadanie z przymrużeniem oka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

‘Fashion Statements’ Haute Couture SS19 <3 VR 📸 by @teampeterstigter #ViktorandRolf #Couture

Post udostępniony przez Viktor&Rolf (@viktorandrolf)

Celia Kritharioti to pochodząca z Grecji projektantka, która również specjalizuje się w krawiectwie wyższym. W jej kreacjach z kolekcji wiosna/lato 2019 pokazanych w Paryżu, dominował róż oraz pióra. Najwięcej emocji wzbudziła jednak finałowa sukienka, a raczej dobrany do niej welon, który unosiły balony z helem.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcie: screen z youtube