Sezon zasadniczy dobiega końca. Przed nami ostatni weekend z krajowym żużlem przed fazą play-off. Poznamy przede wszystkim mistrza pierwszej części sezonu i drużynę, która będzie najlepiej rozstawiona w kontekście walki o drużynowe mistrzostwo Polski. Odpowiedzi na kilka pytań już znamy, ale nie wszystko jest jeszcze rozstrzygnięte, a najważniejsze przyniesie ostatnia kolejka.

Najciekawiej zapowiada się mecz lidera z wiceliderem, który zdecyduje o tym, kto z pierwszego miejsca zagra w fazie play-off. Fogo Unia Leszno (29 pkt.) przyjedzie na Stadion Olimpijski do Wrocławia, by zmierzyć się z Betardem Spartą Wrocław (26 pkt.). Wrocławianom pierwsze miejsce zagwarantuje tylko zwycięstwo za trzy punkty. Co prawda drużyna lidera PGE Ekstraligi ma o wiele lepszy bilans punktów biegowych, ale zgodnie z art.7 pkt.3 regulaminu rozgrywek, w przypadku równej ilości punktów meczowych, liczą się punkty biegowe z meczów pomiędzy obiema drużynami. Betard Sparta przegrała pierwsze spotkanie na stadionie w Lesznie dziesięcioma punktami, tak więc zwycięstwo różnicą minumum jedenastu oczek zapewni im prowadzenie w tabeli po 14. kolejkach fazy zasadniczej.

Uczestnicy rundy finałowej już znani

Do Unii Leszno i Sparty Wrocław w fazie finałowej dołączą Stelmet Falubaz Zielona Góra oraz forBET Włókniarz Częstochowa. Cała czwórka jednak nie może być pewna swoich miejsc, dwie pierwsze drużyny biją się o pierwszą pozycję, natomiast dwie pozostałe pomiędzy sobą rozstrzygną kwestię trzeciej i czwartej lokaty. Bliżej do celu ma Stelmet, któy zgromadził na swoim koncie 19 punktów, przy 17 oczkach Włókniarza. Trudniejsze zadanie czeka ekipę z Częstochowy, która na wyjeździe zmierzy się z truly.work Stalą Gorzów. Zespół z Zielonej Góry z kolei rozegra spotkanie ze spadkowiczem Get Well Toruń. Żużlowcy z województwa kujawsko-pomorskiego nie podołali trudom sezonu i w dotychczasowych 13. kolejkach PGE Ekstraligi zgromadzili zaledwie trzy punkty.

Mecz o pewny byt w najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrają z kolei MRGARDEN GKM Grudziądz Speed Car Motor Lublin. Obie drużyny wciąż walczą ze Stalą Gorzów o uniknięcie barażów i spokojne bytowanie z najlepszymi ekipami w kraju. Rozstrzygnięcia w meczach tych trzech zespołów mogą jeszcze wiele zmienić w kontekście wyglądu tabeli na koniec sezonu.


Terminarz 14. kolejki sezonu zasadniczego PGE Ekstraligi

23.08.2019

18:00 truly.work Stal Gorzów – forBET Włókniarz Częstochowa
20:30 MRGARDEN GKM Grudziądz – Speed Car Motor Lublin

25.08.2019

16:45 Get Well Toruń – Stelmet Falubaz Zielona Góra
19:30 Betard Sparta Wrocław – FOGO Unia Leszno


Tabela po 13. kolejkach PGE Ekstraligi

  1. FOGO Unia Leszno 29
  2. Betard Sparta Wrocław 26
  3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 19
  4. forBET Włókniarz Częstochowa 17
  5. MRGARDEN GKM Grudziądz 13
  6. Speed Car Motor Lublin 11
  7. truly.work Stal Gorzów 10
  8. Get Well Toruń 3

Autor: Dawid Walczuk
Zdjęcie: Instagram