Zło czai się w każdym z nas. Rzecz o ludziach – czyli każdym z nas. Psychoteatr przygotował kolejne dzieło teatralne, które zmusi widza do zadania sobie pytań dotyczących granicy między dobrem a złem, miłości potrafiącej ranić oraz ryzyka, które jesteśmy w stanie podjąć, aby wyrwać się z matni.

Psychoteatr powraca ze sztuką Rzeczy. Premiera spektaklu miała miejsce 24 października 2018 roku na deskach Teatru Polskiego. Tym razem zobaczymy sztukę na scenie w Centrum Kultury Wrocław – Zachód. Za całość po raz kolejny odpowiedzialna będzie trójka twórców: Angelika Pytel (tekst, reżyseria i choreografia, melodie i słowa), Sebastian Zakrzewski (asystent reżysera, produkcja, reżyseria i realizacja światła) i Paweł Rychert (muzyka: kompozycje i produkcja).

Psychoteatr został założony w 2014 roku we Wrocławiu przez aktorkę – Angelikę Pytel oraz filmowca – Sebastiana Zakrzewskiego. Jak twierdzą sami twórcy, powstał z potrzeby wypowiadania się na tematy ważne i dotykające oraz chęci poszukiwania środków wypowiedzi, które mogłyby poruszyć odbiorców. Zależy im na szczerym i prostym przekazie, który po prostu wywoływałby emocje. Przełomowym momentem w działalności artystycznej teatru było nawiązanie współpracy z kompozytorem i producentem muzycznym – Pawłem Rychertem. W swojej sztuce artyści ukazują ciało aktora/tancerza jako naczelny punkt, z którego wyzwalają się pozostałe środki wyrazu scenicznego: głos, interpretacja, ekspresja, improwizacja. Muzyka stanowi bodziec uruchamiający do twórczych poszukiwań.

Psychoteatr jest gwarancją dobrej jakości teatralnej, a świadczą o tym chociażby nagrody przyznane poprzednim spektaklom tej formacji. Uśpieni w 2018 roku zdobyli wyróżnienie na XX Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku, a w III nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Małych Form Karbidka. Z kolei Las to laureat 46. FAMA Gaz-System Terminal Sztuki – nagrody im. Roberta Paluchowskiego w kategorii sztuki sceniczne (2016), I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Małych Form Karbidka (2016) i Grand Prix na XIX Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku (2017).


Rzeczy – spektakl Psychoteatru

Czas trwania: 70 minut

Obsada:
Sebastian Ryś – Wygodny Pan
Angelika Pytel – Kobieta Uniwersalna
Elżbieta Galant – Oktawia
Jan Kardasiński – Adam Z.
Magdalena Milecka – Zofia
Malwina Szymaszek – Kobieta Drzwi

Spektakl odbędzie się w niedzielę 27 stycznia o godz. 17:00 na deskach Sceny Widowiskowej w Centrum Kultury Wrocław – Zachód.


Autor: Karolina Kozłowska