Jeżeli nie masz pomysłu co ze sobą zrobić, to zbierz paczkę swoich znajomych i wybierz się do któregoś z wrocławskich pubów, gdzie organizowany jest PubQuiz. Nowa rozrywka szturmem zdobywa coraz większą popularność, dlatego warto się nią zainteresować.

O tym, czym to dokładnie jest i z czym to się je opowie w rozmowie z Mateuszem Kowalskim Jacek Bejtka – menadżer barowej zabawy „PubQuiz” w Bydgoszczy i Wrocławiu.

Skąd pomysł na PubQuiz?

Wszystko zaczęło się w roku 2009 roku kiedy Tomasz Pająkowski, najpierw założyciel Fabryki Quizów, a później New Entertainment, pracując w Anglii jako manager pubu, zauważył Quiz w swoim lokalu. Była to zupełnie inna rozrywka i niespotykana dotychczas na naszym rynku. Kiedy Tomasz wrócił do Polski, miał już przygotowany plan działania i zabrał się do pracy, próbując najpierw zorganizować Quizy wśród swoich znajomych i sprawdzić ich reakcje na taką rozrywkę. Z czasem, kiedy wszystko zaczynało nabierać rozpędu, udało się zorganizować pierwszy Quiz w jednym z pubów w jego rodzinnym mieście, Bydgoszczy, w którym Quizy trwają do dziś.

Czym jest PubQuiz?

PubQuiz to forma rozrywki intelektualnej, podobna do znanych teleturniejów jak „1 z 10” czy „Milionerzy”, tylko przystosowana do realiów pubowych. W Quizie może wziąć udział dosłownie każdy, gdyż pytania i ich forma są atrakcyjne dla wszystkich. Quizowicze zbierają się w drużynach, których liczba , tak jak i samych uczestników, jest nielimitowana. Składy zapisują się do Quizu u prowadzącego w lokalu. Uiszczają opłatę wpisowego, dostają specjalne karty odpowiedzi, długopis i stolik. Kiedy Quiz się rozpoczyna, prowadzący zadaje pytania z pięciu różnych kategorii, zaś same zagadki mogą przyjąć  formę multimedialną, jak slajd czy film. Najpopularniejsze kategorie to geografia, medycyna, z pierwszych stron gazet, czy wiedza ogólna. Jednak jest ich o wiele więcej i cały czas powstają nowe. Sam Quiz jest bardzo atrakcyjny w swojej formie, gdyż wszystkie pytania są tworzone autorsko przez naszych pracowników i nigdy się nie powtarzają, stąd takie zainteresowanie naszym produktem. W czasie trwania Quizu, prowadzący sprawdza z uczestnikami Quizu odpowiedzi w dwóch ustalonych przerwach, a na koniec wyłaniani są zwycięzcy, którzy otrzymują nagrody.

pubQuiz, zabawa, rozrywka, gra, puby, znajomi, Wrocław, czas wolny
PubQuiz to świetny sposób na spędzenie czasu w gronie znajomych.

Jak wyglądały początki?

Taka forma rozrywki stała się bardzo atrakcyjna w lokalu, w którym zaczynał Tomasz. Chcąc iść za ciosem, spróbował organizować Quizy w oddalonym o niespełna godzinę drogi od Bydgoszczy, Toruniu. Quizy w tym mieście również przyjęły się z ogólnym aplauzem i zadowoleniem gości, jak i managerów lokali, co tylko rozbudziło apetyt i fantazję Tomasza, by spróbować organizację Quizów w innych miastach i „zarazić” Quizami jeszcze większą grupę ludzi, a może i całą Polskę. Przez kolejne lata wszystko ewoluowało i rozwijało się w szybkim tempie, a Quiz trafiał do coraz to większej liczby pubów w całym kraju. Na tę chwilę działamy w ponad 80 lokalach w całej Polsce od Szczecina po Rzeszów i od Zielonej Góry po Białystok, wciąż szukając nowych kontaktów i osób chętnych z nami współpracować. Quiz okazał się również bardzo atrakcyjną zabawą jako jeden z elementów imprez firmowych czy integracyjnych, gdzie przez ostatni czas zauważyliśmy wzrost zainteresowania właśnie takim produktem. Organizowaliśmy już Quizy dla wielu znanych firm w Polsce.

Stworzyliście jakieś zawody pomiędzy poszczególnymi miastami?

Tak, co roku organizujemy Ligę PubQuiz, która w tym roku przybrała nieco inną formę, niż w latach ubiegłych. Udział w lidze biorą Quizowe drużyny z całej Polski, gdzie 25 najlepszych składów stanie do bezpośredniej rywalizacji 10 czerwca w jednym z zielonogórskich lokali i zawalczy o niebotycznie wielką pulę nagród, która w tym roku sięga 10 tys. złotych!

Gdzie można spróbować swoich sił?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie czym jest Quiz, jest odwiedzenie jednego z lokali, w którym organizujemy zabawę i wzięcie w niej udziału. Jest to fantastyczny sposób na spędzenie czasu wspólnie ze znajomymi, a przy okazji sprawdzenie swojej wiedzy. Najłatwiej jest znaleźć nas na facebooku, wpisując „pubquiz i nazwę swojego miasta”. Na fanpejdżach umieszczane są między innymi bieżące informacje, zdjęcia z Quizów, jak i miejsca i daty kolejnych eventów. Liczymy zatem że spotkamy się na jednym z naszych PubQuizów.

Mi nie pozostaje już nic innego, jak zaprosić Was do wypróbowania tego na własnej skórze. We Wrocławiu quizy są organizowane m.in. w Cybermachinie, PadBarze, czy Lewitacji. Zainteresowanych odsyłam na facebooka, gdzie możecie znaleźć informacje o aktualnych PubQuizach.

 


Autor: Mateusz Kowalski

Zdjęcie:

  • facebook.com/pubquizwroclaw