Święta to przede wszystkim czas spędzony z rodziną. Dokąd jednak mają udać się ci, którzy nie mają najbliższych? W tym roku mogą wziąć udział w Wigilii dla Samotnych w dawnej Zajezdni Dąbie.

Na zeszłorocznej wigilii pojawiło się kilkaset osób – nie tylko bezdomnych, ale także takich, które z różnych powodów nie mogły spędzić tego dnia z rodziną.

– W naszej wigilii może wziąć udział każdy. Jedynym warunkiem jest trzeźwość – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, dodając, że na gości czekać będą tradycyjne potrawy i prezenty – Najważniejsza jest jednak możliwość spotkania się z drugim człowiekiem – dodaje.

Wraz ze wzrostem popularności Wigilii dla Samotnych, liczba osób biorących udział w wigilijnym spotkaniu może się zwiększyć. Fundacja Wolne Miejsce poszukuje więc ludzi, którzy pomogą zarówno podczas przygotowań do wydarzenia, jak i w jego trakcie.

– W tym roku przyjmiemy około tysiąca osób – mówi Debora Bujok, organizatorka wrocławskiej wigilii. – Potrzebujemy około stu wolontariuszy.

Jak podkreśla, sama zaczynała jako wolontariuszka, dlatego zachęca innych do zaangażowania się w pomoc. Oprócz wolontariatu istnieją także inne sposoby wsparcia fundacji. Organizatorzy Wigilii dla Samotnych zbierają produkty, z których przyrządzą świąteczne posiłki. Dodatkowo do siedziby fundacji można przynosić pluszowe misie, które będą upominkiem dla najmłodszych uczestników wigilii. Jeśli ktoś nie ma czasu lub możliwości dostarczenia zakupionych rzeczy, może także wspomóc akcję finansowo. Wystarczy skontaktować się mailowo (wigiliadlasamotnych@gmail.com), telefonicznie z Fundacją Wolne Miejsce lub przyjść do Zajezdni Dąbie przy ul. Tramwajowej 1/3. Początek Wigilii Dla Samotnych 24 grudnia o godzinie 14:00.


Tekst i zdjęcie: Magda Błach