Radni Miejscy VIII kadencji na pierwszej, uroczystej sesji rady złożyli ślubowanie oraz otrzymali zaświadczenia o wyborze. Wybrali także przewodniczącego oraz trzech wiceprzewodniczących Rady Miasta.

Wśród radnych nowej kadencji znalazły się zarówno znane w środowisku politycznym postaci, jak i osoby wcześniej nie kojarzone z tym urzędem. Mandat radnego z ramienia Koalicji Obywatelskiej otrzymał na przykład Maciej Zieliński – zawodowy koszykarz, zawodnik Śląska Wrocław, wielokrotny reprezentant kraju, dwukrotnie uczestnik Mistrzostw Europy. Sportowiec już wcześniej sprawował funkcję radnego w latach 2006-2011, a w latach 2011-2015 był posłem na Sejm z Platformy Obywatelskiej. Mandat radnego otrzymał także inny sportowiec – Tomasz Motyka z komitetu Prawo i Sprawiedliwość. To szpadzista, indywidualny i drużynowy mistrz Europy oraz pięciokrotny mistrz Polski.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta radni wybrali swojego przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Przewodniczącym Rady Miejskiej Wrocławia został Jarosław Charłampowicz z Platformy Obywatelskiej, który był jedynym kandydatem na to stanowisko. Wiceprzewodniczącymi zostali Bartłomiej Ciążyński z Sojuszu dla Wrocławia, Dorota Galant z Nowoczesnej oraz Łukasz Olbert z Prawa i Sprawiedliwości.

Skład Rady Miejskiej

Koalicja Obywatelska – 17 mandatów
Tadeusz Grabarek
Renata Granowska
Michał Górski
Paweł Karpiński
Maciej Zieliński
Ewa Wolak
Magdalena Razik – Trziszka
Andrzej Puzio
Agata Gwadera-Urlep
Jolanta Niezgodzka
Piotr Uhle
Marta Kozłowska
Jarosław Charłampowicz
Agnieszka Rybczak
Sebastian Lorenc
Dorota Galant
Michał Młyńczak
Prawo i Sprawiedliwość – 13 mandatów
Dariusz Piwoński
Michał Piechel
Sergiusz Kmiecik
Łukasz Olbert
Robert Pieńkowski
Michał Kurczewski
Janusz Chudzik
Jerzy Józef Skoczylas
Piotr Maryński
Tomasz Motyka
Mirosław Lach
Robert Grzechnik
Andrzej Kilijanek
Rafał Dutkiewicz – Sojusz dla Wrocławia – 7 mandatów
Czesław Cyrul
Tomasz Hanczarek
Agnieszka Kędzierska
Dominik Kłosowski
Bohdan Aniszczyk
Jarosław Krauze

Bartłomiej Ciążyński


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Oliwia Stasiak