Dominacja rapowych krążków na oficjalnych polskich listach sprzedaży jest niezaprzeczalnym faktem. Z pewnością nie jest to chwilowy trend spowodowany wzrostem zainteresowania mainstreamową kulturą hip-hopową. Jak się okazuje, raperzy już od dłuższego czasu królują w notowaniach list najczęściej kupowanych płyt kompaktowych w naszym kraju.

OLiS to oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku. Zestawienie to powstaje w oparciu o dane sprzedaży biorących udział w projekcie sklepów sieciowych typu Empik, Media Markt czy Saturn, sklepów internetowych (np. Merlin, Alkopoligamia) oraz innych niezależnych firm prowadzących dystrybucję albumów muzycznych. W każdy czwartek ZPAV publikuje zestawienie 50 najlepiej sprzedających się wydawnictw w danym tygodniu, tym samym informując, jakie płyty są na topie wśród polskich słuchaczy.

Hip-hop is not dead

Zaskakujący może być fakt, iż praktycznie niespotykany w mediach publicznych hip-hop jest jednym z najchętniej słuchanych gatunków muzycznych w Polsce. Płyty z tej dziedziny muzyki rozrywkowej sprzedają się w błyskawicznym tempie w setkach tysięcy egzemplarzy. Dominację w sprzedaży rapowych krążków można dostrzec nie tylko na OLiS-ie, ponieważ dosyć wyraźnie widać ją także np. w nominacjach do plebiscytu Bestsellery Empiku. W tym roku aż trzy albumy na pięć nominowanych należały do kategorii rap/hip-hop. Były to Czerwony Dywan Palucha, Soma 0,5 mg duetu Taconafide oraz W drodze po szczęście Adama O.S.T.R.” Ostrowskiego.

Marcin „Tytus” Grabski w wywiadzie dla portalu GlamRap.pl powiedział: „Polski hip-hop sprzedaje najwięcej płyt. Tych płyt wychodzi najwięcej. Jest bardzo dużo artystów i zespołów hip-hopowych. Więcej, niż w innych gałęziach muzyki. Gramy najwięcej koncertów, mamy najwięcej fanów, najwięcej publiczności, więc ten OLiS jak gdyby pod nasze dyktando teraz wygląda”. Trudno nie zgodzić się z założycielem wytwórni Asfalt Records, ponieważ żaden inny gatunek muzyki nie cieszy się tak dużą popularnością w naszym kraju, jak właśnie hip-hop.

Nieprzerwana seria

Na OLiS-ie już od wielu lat można obserwować doskonałą formę polskich artystów hip-hopowych. W październiku 2012 roku na liście sprzedaży widniało 13 pozycji rapowych, co było dużą zasługą Miuosha – w tamtym czasie wprowadził on na rynek aż trzy z pięciu swoich hip-hopowych nowości. W 2018 nastąpiła natomiast całkowita hegemonia polskich raperów – aż 17 rapowych wykonawców znalazło się na 1. miejscu notowania. Obecnie na liście OLiS (stan na 18 marca 2019) znajduje się 12 polskich albumów hip-hopowych (m.in. WIDMO – nowy album grupy PRO8L3M, Instrukcja Obsługi Świrów Ostrego czy Blur Małpy).

Fragment najnowszej listy sprzedaży OLiS z dnia 14 marca 2019 roku:

lista olis


Autor: Michał Krawczyk
Zdjęcia: ZPAV