Kula dyskotekowa, taneczny show i amerykański zespół to tylko niektóre atrakcje czekające na wszystkich chcących spędzić sylwestrową noc na wrocławskim rynku. Nadejście Nowego Roku będziemy świętować pod hasłem Wrocław Respect.

Scena na rynku jest już w trakcie budowy. Cała instalacja waży ponad 70 ton. Jak mówi producent wydarzenia, Michał Pryszczewski, jest to największa konstrukcja zbudowana na Placu Gołębim na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Udało nam się stworzyć  jedyną, niepowtarzalną scenografię dla tańca, dla tego, żeby być jeszcze bliżej publiczności. Liczymy na to, że te 40 tysięcy osób, które przyjdą na sylwestra, będzie się z nami świetnie bawić. Wczoraj mieliśmy taką pierwszą próbę, i powiem państwu, wygląda to imponująco. Wydaje mi się, że to jest największa wysokość na jakiej tancerze tutaj na rynku pracowali i mieli taką ogromną przyjemność po prostu dawać czadu razem z artystami – komentuje choreograf Maciej „Gleba” Florek.

Respect dla wszystkich

Hasło przewodnie tegorocznego Sylwestra brzmi Wrocław Respect. Organizatorzy zabawy postawili na zjednoczenie uczestników nocy sylwestrowej bez względu na to, jakiej będą narodowości, kultury, rasy czy wyznania.

Chcemy stworzyć największą imprezę ostatnich 30 lat we Wrocławiu, zakładając, że ten rok  1989-90 to

początek tradycji spotkań pod ratuszem na wrocławskim rynku. Chcemy uwzględnić wszystkich mieszkańców Wrocławia – i rdzennych wrocławian, i Ukraińców, i obcokrajowców z innych krajów, którzy tutaj żyją, mieszkają i pracują. Pomyśleliśmy, żeby na ten Rynek zaprosić dosłownie wszystkich. Stąd to hasło Wrocław Respect. Aby wszyscy bawili się wspólnie, muszą się po prostu darzyć szacunkiem – powiedział podczas konferencji Paweł Gołębski, reżyser wrocławskiego show.

Sylwester Miejski 2018/2019 we Wrocławiu rozpocznie się o 20:00.  Plac wokół ratusza stanie się wielkim dyskotekowym parkietem, na który wstęp otwarty zostanie już około godziny 19:30. Na pierwszych 2019 gości będą czekać szaliki z hasłem przewodnim imprezy, przygotowane specjalnie na tę okazję.

Co dla mnie bardzo ciekawe, to chyba pierwszy raz w historii naprawdę wielu projektów, kiedy udało nam się zaprosić do współpracy również osoby  niepełnosprawne. Mamy w zespole jedną dziewczynę, która pracuje z nami właściwie we wszystkich piosenkach oraz udało nam się zaprosić 12-letnią Sarę, która uwielbia tańczyć i chce tańczyć. Mam nadzieję, że to się koniec końców uda, bo są też kwestie zdrowotne. Sara jeździ na wózku, ma chorobę, która związana jest z łamliwością kości. Robimy dla niej taki specjalny numer i razem z nią będziemy mogli wystąpić tutaj na Sylwestrze. Sądzę, że to bardzo dobrze wpisuje się w ideę Respect i tego myślenia, że to jest sylwester dla wszystkich a nie tylko dla tych najładniejszych, najwyższych, najbardziej skocznych. Każdy z nas może być dokładnie na tej scenie, bawić się razem z nami – zdradza choreograf wydarzenia Maciej „Gleba” Florek.

W rytmie hitów z Wrocław Respect Orchestra

Najsławniejszymi klubowymi hitami powita wszystkich Wrocław Respect Orchestra pod batutą Mariusza Dziubka, a wraz z wykonawcami zatańczą dla nas tancerze Macieja „Gleby” Florka.

Smartfony chowamy do kieszeni, wyciągamy ręce w górę, klaszczemy, skaczemy, bawimy się, śpiewamy razem z orkiestrą, z artystami, których na scenie będzie ponad setka. Piękna, wspaniała energia, dęciaki, ich moc, trąbki, puzony, saksofony, tuby, których wielkie czary unoszące się nad głowami muzyków na pewno zobaczycie i usłyszycie. Muzyka – Respect the People, Respect the World, Tina Turner, Stevie Wonder, monumentalny Pink Floyd z przebojem „Another Brick In The Wall” – zabrzmi pięknie na tej kolorowej scenie, w tej scenerii naszego rynku, naszego miasta – zapowiada Mariusz Dziubek,  dyrygent Wrocław Respect Orchestra.

Gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego będzie amerykańska grupa Village People (twórcy hitu YMCA), która o 23:00 pojawi się na scenie z 45-mimutowym show. To właśnie utwór YMCA będzie kulminacyjnym momentem wieczoru. Innym hitem, który zabrzmi tej nocy będzie Bohemian Rhapsody, oddając tym samym hołd Freddiemy Mercury’emu i grupie Queen. Natomiast w Nowy Rok wejdziemy piosenką George’a Michaela Freedom. Na scenie pojawią się także: Kayah, Natalia Lubrano, Aro Kłusowski, Katarzyna Mirowska, Marta Kołodziejczyk, Daniel Moszczyński, Anna Maria Mbayo oraz Mikołaj Woubishet.

Serwujemy 6-godzinne show, taneczne, z muzyką non-stop. Będąc reżyserem, będę też osobą prowadzącą, ale nie takim konferansjerem, który w przerwach utworów będzie wychodził i podawał oficjalne komunikaty. Będziemy mocno animować publiczność. Chcemy, żeby ludzie bawili się tutaj przez całą noc. Bierzemy pod uwagę to, że może być chłodno, nawet bardzo zimno, więc cały pomysł jest też przygotowany na najgorsze. Gdyby nawet spadł śnieg i było -15 stopni to my jesteśmy przygotowani z muzyką, z oprawą, z przebojami, z pomysłami na animację publiczności tak, żeby nikt tu nie marzł, żeby wszyscy się świetnie bawili – zapewnia Paweł Gołębski.

Wrocłąw Respect, Sylwester 2019, Organizatorzy, sylwester miejski

Dla osób niepełnosprawnych po prawej stronie od sceny będzie zbudowana specjalna platforma, której sponsorem i wykonawcą jest lokalna firma Arat.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami . Mają specjalne miejsce przy scenie, podniesione na wysokość podestów, na których będą tancerze, będą mieli więc najlepsze miejsca – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław.

Północ cztery razy, ale bez fajerwerków

Podczas zabawy Nowy Rok będziemy witać cztery razy – co godzinę, zgodnie z zegarem mieszkańców krajów azjatyckich, afrykańskich i europejskich – jednak bez użycia fajerwerków. Organizatorzy wrocławskiego sylwestra dołączyli w tym roku do kampanii edukacyjnej Wrocław nie strzela.

Strefa dla mediów znajdzie się bardzo blisko sceny, bo w tym roku nie strzelamy. Jak już od kilku lat nie ma fajerwerków, to w tym roku są tylko konfetti i serpentyn – podkreśla Krzysztof Maj.

Chwilę po północy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk złoży wszystkim życzenia noworoczne. Natomiast już w 2019 roku, imprezowiczów bawić będzie dalej DJ Gambit, czyli Maciej Turowski – specjalista nr 1 w Polsce od oprawy największych imprez masowych. Razem z orkiestra dętą zagra mix największych klubowych hitów.

Tuż po północy zabrzmi nasz piękny set, utwór „United”, w którym dęciaki połączą się z DJem. Przy tej kolorowej kuli dyskotekowej, która tutaj zawiśnie, będzie wspaniała zabawa, na którą serdecznie wszystkich zapraszam – zachęca dyrygent, Mariusz Dziubek.

Będziemy wykonywać piosenki od Tiny Turner, przez Bruno Marsa a skończywszy na Beyonce, Rihannie – i tak, jak wspomniał wcześniej Mariusz – po północy wszyscy razem z szalikami w górze zaśpiewamy przepiękny utwór „United” – dodaje Maciej Wojciechowski, opiekun chóru, który również zaśpiewa podczas nocy sylwestrowej.

Ze względów bezpieczeństwa, na teren imprezy przewidzianych jest 7 wejść. Służby ratunkowe będą ulokowane w przejściu przy Sukiennicach, a trzy patrole medyczne będą poruszały się wokół i po terenie imprezy. Dla tych, którzy nie będą mogli dołączyć do zabawy na Rynku we Wrocławiu, wydarzenie będzie transmitowane w Internecie, pod tym adresem.

Nie ma w tym roku z nami innej internetowni, ale jesteśmy dumni z tego, że własnymi siłami – po wrocławsku, po dolnośląsku – będziemy puszczać to, co tu się dzieje w świat – mówi  Michał Pryszczewski.


Autor: Wiktoria Osipczuk, Karolina Stachera
Zdjęcia: mat. prasowe; zdjęcie nr 3, autor: Aleksandra Sopuch