Rekiny z akwarium w Arkadach Wrocławskich opuściły Wrocław, by zamieszkać w słynnym London Aquarium. Pozostałe ryby wraz ze skałą koralową przetransportowane zostaną do Afrykarium ZOO Wrocław. Decyzja o zamknięciu akwarium podyktowana została troską o zdrowie żarłacza czarnopłetwego.

Żarłacz czarnopłetwy to najstarszy mieszkaniec akwarium. Został wpuszczony do akwarium oceanicznego w Arkadach Wroclawskich zaraz po jego założeniu, czyli 12 lat temu. Urósł jednak do takich rozmiarów, że nie mieścił się już w akwarium. W trosce o jego zdrowie, zdecydowano się na przeniesienie rekinów i ryb.

Gatunek ten występuje w tropikalnych wodach mórz i oceanów. W akwariach, gdzie karmiony jest różnymi gatunkami świeżych ryb i nie jest narażony na połowy i inne zagrożenia, może żyć o wiele dłużej niż w naturze, nawet kilkanaście lat – tłumaczy Dariusz Król, opiekun akwarium oceanicznego w Arkadach Wrocławskich.

Charakterystyczną cechą żarłaczy czarnopłetwych jest to, że potrafią oddychać tylko podczas pływania. Muszą być więc w ciągłym ruchu, a to oznacza, że muszą mieć dużo przestrzeni do pływania. Właśnie to skłoniło zarząd Arkad Wrocławskich do znalezienia mu nowego domu. Drugi z rekinów, który również pojechał do London Aquarium, to 6-letni rekin rogaty australijski. Ten gatunek prowadzi przydenny tryb życia i jest bardzo łatwy w hodowli w akwariach. Skomplikowaną operację transportu rekinów do Londynu przeprowadziła holenderska firma: De Jong Marinelife.

– Postanowiliśmy nie rozdzielać towarzyszy i umożliwić im wspólne życie w miejscu, które zapewni im najlepsze możliwe warunki. Wybór padł na wyspecjalizowane w hodowli rekinów i jedno z największych w Europie – London Aquarium – wyjaśnia Agnieszka Solarz, Dyrektor Marketingu Obiektów Komercyjnych w LC Corp S.A. – Likwidacja akwarium zbiegła się też z dużymi zmianami, jakie przechodzą obecnie Arkady Wrocławskie, obejmującymi m.in. modernizację i reorganizację wnętrz oraz nową strategię marketingową – dodaje Agnieszka Solarz.

Pozostałych mieszkańcy akwarium – drobne ryby, sporej wielkości murenę oraz skały rafowe, będzie można dalej podziwiać w Afrykarium ZOO Wrocław.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: mat. prasowe