Co wspólnego ze sobą ma dźwięk odwijania papieru, skrobanie, szuranie i szepty? Wszystko to – i jeszcze więcej dźwięków – znajdziemy w setkach filmów na YouTube. Twórcy takich kanałów, wypowiadając delikatnie słowa, skrobiąc plastikowe pudełko, dotykając szczotki pomagają ludziom zrelaksować się przed snem. Sekret tkwi w czterech literkach – ASMR, czyli autonomous sensory meridian response.

ASMR to uczucie przyjemnego mrowienia, najczęściej w okolicach szyi i głowy, wywołane bodźcami: dotykowymi, słuchowymi i wzrokowymi. Pierwsza kategoria zawiera masaż, dotykanie włosów, pielęgnację i lekki dotyk. Druga kategoria to szepty, dmuchanie, żucie oraz dźwięki wywołane drapaniem, cięciem, skrobaniem i dotykaniem różnych przedmiotów. Trzecia kategoria to przede wszystkim obserwowanie powolnych ruchów rąk. Nie ma jednak jednego wyzwalacza, który byłby wspólny dla wszystkich ludzi. Na niektóre osoby ta metoda wyciszenia nie działa. ASMR daje poczucie euforii, komfortu, spokoju i relaksu. Aż 97% ludzi wykorzystuje to zjawisko tuż przed pójściem spać.

Wszystko rozpoczęło od wpisu „Weird sensation feels good” na forum SteadyHealth. Dyskusja przyciągnęła około 300 osób. Jennifer Allen i Andrew MacMuiris byli uczestnikami tej dyskusji i to właśnie oni stworzyli i rozpowszechnili zasoby, które miały kluczowy wpływ na rozwój i zrozumienie ASMR. Doprowadziło to między innymi do powstania: pierwszego światowego katologowania wrażeń i wyzwalaczy ASMR, pierwszych stron dyskusyjnych ASMR, pierwszego bloga, pierwszych stron badań ASMR i rozpowszechnienia terminu ASMR. Pierwszy kanał ASMR na YouTube nosił nazwę „WhisperingLife” i został założony w 2009 roku. Od tego czasu powstało setki podobnych kanałów, które mają za zadanie wywołać u odbiorców przyjemne uczucie mrowienia.

Osoby nagrywające materiały video na YouTube, tworzące bodźce ASMR, powinni być uprzejmi, empatyczni, spokojni, godni zaufania i opiekuńczy. Twórcy takich kanałów celowo wykorzystują to zjawisko. Istnieje jednak grupa zawodów, które w sposób niezamierzony mogą wywołać uczucie przyjemnego mrowienia w ciele, są to np.: lekarze, fryzjerzy, masażyści, czy malarze. Jak wynika z przeprowadzonych badań – zjawisko ASMR ma pozytywny wpływ na walkę z bezsennością, stanami lękowymi i depresją. Każdy jednak musi znaleźć swoje dźwięki, które będą go wyciszać. Osoby nagrywające filmiki wytwarzają z widzem specjalną więź, która pozwala odbiorcy jeszcze bardziej się zrelaksować. Wiele z materiałów video przedstawia odtwarzanie ról, w których widz czuje się otoczony opieką. Często powiązane jest to z pielęgnacją, czy wizytą w gabinecie lekarskim.

Oprócz tego możemy zrelaksować się przy wirtualnym masażu głowy:

Powstały nawet filmiki z udziałem gwiazd, które próbują swoich sił w ASMR:

ASMR może być alternatywą dla medytacji. Każdy, kto ma problem, żeby się zrelaksować powinien wypróbować metody ASMR. Jest to uczucie trudne do opisania, ale niezwykle przyjemne. Wszyscy, którzy doświadczyli tego lekkiego mrowienia w okolicach głowy mogą to potwierdzić.

 


Autor: Kinga Sala
Zdjęcie: screen z YouTube