Nadeszła wiosna. Temperatury poszybowały w górę. Bociany wracają zza morza, a parki zażółciły się kwiatami forsycji. Czas wyjść na powietrze, żeby dotlenić mózg po zimie. Na szczęście, we Wrocławiu istnieją miejsca i inicjatywy, które pozwolą uczynić owe dotlenianie jeszcze przyjemniejszym. Jednym z takich miejsc jest Przestrzeń Kreatywna na Placu Społecznym.

W przejściu podziemnym oraz na klepisku ponad nim ustawiono meble z europalet, parasole i leżaki. Na nich, zmęczeni tygodniem Wrocławianie wylegują się w słońcu, popijając schłodzone napoje. Tuż obok zaparkowały dwa foodtracki, serwujące burgery i inne przekąski. Na zboczu klepiska stoi drewniana instalacja – spiczasta dziupla ustawiona na palu, do której można wejść po drabinie. W dole jest też scena. Tego dnia jest pusta, ale regularnie odbywają się na niej koncerty. Taki obrazek towarzyszy ludziom, mijającym, w wiosenno-letnie weekendy, Plac Społeczny, od 2015 roku – wtedy właśnie otwarto Przestrzeń. Chyba najlepiej oddaje on charakter tego miejsca. Stworzonego, by ludzie mogli odpocząć, dobrze zjeść i poobcować z kulturą pod gołym niebem.

– Przez pierwsze dwa lata trochę walczyliśmy z materią. To przejście jest miejscem specyficznym. Zanim zaczęliśmy działać, musieliśmy uzyskać mnóstwo zgód z różnych instytucji i przesunąć ścieżkę rowerową. Zdarzały się sytuacje, że musiałem pokazywać jakiemuś rowerzyście pozwolenie na zajęcie tej przestrzeni. W tym roku, w końcu, możemy bardziej skupić się na działaniu – mówi Jan Obremski, założyciel Przestrzeni Kreatywnej.

Plac Społeczny, Wrocław, Przestrzeń Kreatywna, kultura, koncerty, inicjatywy, wydarzenia, Jan Obremski, Miejskie Granie
Aby przestrzeń mogła działać trzeba było uzyskać zgody na przesunięcie ścieżki rowerowej

Dotychczas na scenie Przestrzeni wystąpiło już wielu znanych artystów: Smolik, Organek, Miuosh, Rysy czy The Dumplings. Koncerty odbywają się m.in. w ramach Miejskiego Grania. Dodatkowo co jakiś czas mają tu miejsce zloty foodtracków oraz inne ciekawe inicjatywy społeczne i artystyczne.

– Otwarcie planuję na 29-30 kwietnia. Czeka nas dużo pracy. Chcemy zrewitalizować przejście podziemne, przy współpracy z wrocławską ASP. Podejmujemy też działania, żeby zająć większą część klepiska nad przejściem. Będą tam ustawione meble, parasole, jakaś zieleń. Na razie wszystko jest na dobrej drodze, choć wymaga to mnóstwa formalności. W tym roku będziemy jedną ze scen festiwalu Jazz nad Odrą. Dodatkowo czeka nas około dziesięciu koncertów z cyklu Miejskiego Grania. Na razie nie mogę zdradzać szczegółów, ale będzie petarda. Jesteśmy otwarci na wszystkie ciekawe inicjatywy, choć ewidentnie idziemy w stronę w muzyki i wydarzeń kulturalnych – dodaje Obremski.

Plac Społeczny, Wrocław, Przestrzeń Kreatywna, kultura, koncerty, inicjatywy, wydarzenia, Jan Obremski, Miejskie Granie
Otwarcie Przestrzeni już pod koniec kwietnia

Wydarzenia organizowane przez Przestrzeń Kreatywną możecie śledzić na bieżąco na facebookowej stronie


Autor: Kamil Rzetelski
Zdjęcia: Kamil Rzetelski