Reprezentanci Dolnego Śląska pokonali w finale UEFA Regions’ Cup gospodarzy —reprezentację Bawarii 3:2 i zostali mistrzami Europy! W meczu finałowym sędzia podyktował aż pięć rzutów karnych.

UEFA Regions’ Cup to mistrzostwa Europy dla piłkarzy, którzy nie podpisali jeszcze profesjonalnego kontraktu z żadną drużyną. Turniej jest rozgrywany od 1999 roku i odbywa się co dwa lata. Reprezentacja Dolnego Śląska w 2007 roku okazała się najlepsza, w finale pokonując zespół Południowo-Wschodniego Regionu Bułgarii.

W fazie grupowej Dolnoślązacy zmierzyli się z reprezentantami rosyjskiego regionu Chayka, hiszpańskim Kastylia-Leon, oraz czeskim Hradec Kralove. Mecz z rosyjskim zespołem zakończył się wynikiem 1:0 dla piłkarzy z Dolnego Śląska. W spotkaniu z Hiszpanami padł remis 1:1, a na zakończenie fazy grupowej Polacy zremisowali 2:2 z Hradec Kralove. Korzystne wyniki innych spotkań sprawiły, że to Dolnoślązacy znaleźli się w finale.

Mecz z reprezentantami Bawarii nie rozpoczął się dobrze. W 35. minucie Ugur Turk wykorzystał rzut karny i dał prowadzenie gospodarzom. Na odpowiedź polskiego zespołu nie trzeba było długo czekać. W 41. minucie sędzia dopatrzył się faulu w polu karnym Bawarczyków. Do jedenastki podszedł Mateusz Jaros. Bramkarz wyczuł jego intencje, jednak dobitka była już skuteczna.

Piłkarze ledwo rozpoczęli drugą połowę i po dwóch minutach sędzia znowu wskazał na jedenasty metr po faulu na Jarosie. Tym razem karnego skutecznie wykonał Kornel Traczyk. W 80 minucie kolejna jedenastka i kolejna bramka dla zespołu Dolnego Śląska. Tym razem gola strzelił Jakub Bohdanowicz. W 90 minucie gry sędzia po raz piąty w tym meczu podyktował rzut karny, tym razem dla gospodarzy. Na listę strzelców wpisał się Arif Ekin, ale Dolnoślązacy nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa i to oni zostali mistrzami Europy.

Autor: Grzegorz Krawczyk