W tym roku świętujemy niepodległość już sto pierwszy raz. We Wrocławiu z tej okazji będzie zorganizowanych wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych. Pochód, biegi, koncerty i o wiele, wiele więcej. Dlaczego 11 listopada warto wyjść z domu?

ŻEBY SIĘ PRZEJŚĆ

Rodziny z dziećmi przejdą przez miasto podczas osiemnastej „Radosnej Paradzie Niepodległości”. Wszystko rozpocznie się zbiórką pod Centrum Kultury Zajezdnia na ulicy Grabiszyńskiej około 9:45, o godzinie 10 na ul. Prostej zgromadzą się wrocławskie przedszkola oraz uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, a o 10:30 pochód wystartuje. Będzie można odświeżyć sobie „Rotę” i inne piosenki patriotyczne. Spacer skończy się na placu Wolności, gdzie uczestnicy utworzą żywą flagę i rozpoczną się parady formacji mundurowych. Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą polskich flag.

ŻEBY POBIEGAĆ

Bieg przez samo centrum miasta o godzinie 17, do przebycia 10 kilometrów. Tego typu wydarzenie we Wrocławiu odbędzie się po raz pierwszy, może wziąć w nim udział do 3 tysięcy biegaczy – na wydarzenie obowiązują zapisy. Rozpocznie się i zakończy w Rynku. Pakiety startowe może odbierać od soboty w Biurze Zawodów na ul. Świdnickiej 8B.

ŻEBY POSŁUCHAĆ MUZYKI

Jak na Europejską Stolicę Kultury 2016 przystało, Wrocław kulturalnie nie zawodzi. Na koncercie „wROCK for Freedom” w Hali Stulecia wystąpi Beata i Bajm oraz exMaanam. Posłuchamy takich hitów jak „Nie ma wody na pustyni”, „Biała armia”, „Boskie Buenos” czy „Kocham cię, kochanie moje”. W skład zespoły exMaanam wchodzą członkowie grupy Maanam oraz nowa wokalistka – Karolina Gibki. Na wydarzenie warto wybrać się też 10 listopada – wtedy o 16:30 wystąpią Lao Che, Waglewski/Fisz/Emade, Bitamina oraz The Dumplings. Bilety są wciąż do nabycia.

Poza tym w Centrum Kultury Agora koncert Justyny Jary i PompaDurAch, nie odchodź ode mnie” towarzyszący wydarzeniu „11/11 WOLNOŚĆ, KOCHAM I ROZUMIEM” – sam koncert rozpocznie się o 17, ale całe wydarzenie startuje już od godziny 14. Warsztaty graficzne, plastyczne, występy taneczne, pokazy filmów i o wiele więcej – wstęp bezpłatny.

Natomiast we Wrocławskim Klubie Formaty koncert utworów międzywojennych w nowoczesnych aranżacjach. Usłyszeć będzie można utwory m.in. Eugeniusza Bodo, Mieczysława Fogga czy Hankę Ordonównę.

ŻEBY POWIOSŁOWAĆ

Wrocławianie żądni przygód mogą wybrać się na spływ kajakowy o godzinie 10 startujący z siedziby WOPR Na Grobli. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych gdyż wydarzenie ma charakter niekomercyjny. Będzie to spokojny spływ wrocławskimi szlakami wodnymi. Trasa wytyczona jest na Odrze i Oławie, a jej pokonanie zajmie około 2-3 godziny.

ŻEBY ZROBIĆ DOBRY UCZYNEK

Zawsze warto wyjść z domu żeby zrobić coś dobrego. Akcja charytatywna „Ułańska Fiesta Dobroci” organizowana jest w Szkole Podstawowej nr 95 im. Jarosława Iwaszkiewicza przy ulicy Starogajowej. Już od 12.30 – kiermasz, loteria, pokazy wojskowe i policji, zumba, występy, a przede wszystkim zbiórka pieniędzy na leczenie dzieci chorych na neuroblastomę (w szczególności leczenie Małgosi Kląskały).

ŻEBY ZOBACZYĆ COŚ CIEKAWEGO

W Dolnośląskim Centrum Filmowym W forcie Wrocław nr 9 Muzeum Militarnym przy Pełczyńskiego odbędzie się Piknik Wojskowy, a tam między innymi do oglądania militaria, pojazdy wojskowe, wystawy, strzelnica i gry. Od 14 można zwiedzić cały Fort, a po 16 posłuchać chórów, m.in. młodzieży z Lotniczych Zakładów Naukowych czy PIASTUNÓW z Ośrodka Działań Społeczno-Kulturalnych PIAST pod kierownictwem Ewy Grygan.


Autorka: Olga Niziałek