Daj mi oddychać – autorska sztuka na podstawie musicalu „Tlen”, autorstwa Iwana Wyrypajewa w wykonaniu Teatru Dwóch Krzeseł, która obnaża egoizm i zawiłość relacji międzyludzkich, w szczególności tych damsko-męskich.

W abstrakcyjny sposób poprzez metafory mówi o trywialności życia, pozbawiając widza poczucia, że cokolwiek jest wzniosłe, a człowiek jako istota szlachetny. Brzmi dość depresyjnie, lecz nierzadko bywa zabawnie. Sztuki w reżyserii Karoliny Kosior są mocno refleksyjne, dynamiczne, tragi-komiczne. Widz po świadomym obejrzeniu spektaklu zastanawia się nad sprawami niby prostymi i oczywistymi (rodzina, przyjaźń, nawet oddychanie), analizuje, szuka podobieństw między sobą, a aktorami i odczuwa ulgę, gdy ich nie znajduje (zbyt wiele). Scenografia do spektaklu jest dość ascetyczna i oparta na przeźroczystej folii przemysłowej, która faluje i szeleści, imitując powietrze. Aktorzy noszą na twarzach maseczki, często pojawia się piktogram ostrzegający przed toksynami i szkodliwym promieniowaniem – wyraźna aluzja do niezdrowych i niszczących relacji.

Historia Teatru Dwóch Krzeseł ma swój początek w Świdnicy, skąd pochodzą aktorzy. Jako grupa znajomych zrzeszyli się pod przewodnictwem Karoliny Kosior, absolwentki teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i w czerwcu 2014 roku dali popisowy spektakl pt. „Alicja w Krainie Czarów”, będący kamieniem węgielnym ich dalszej współpracy – jak widać, bardzo owocnej. Aktorzy to w większości wrocławscy studenci, którzy swoją przyszłość w mniejszym lub większym stopniu wiążą ze sceną teatralną. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że nazwa Teatr Dwóch Krzeseł jest nie tylko chwytliwa, ale też symboliczna – ten prosty mebel jest zarówno elementem scenografii, jak i wyposażeniem sali, na którym siedzi widz, zatem dwie strony – występująca i oglądająca są zintegrowane poprzez krzesło. Tak naprawdę to wersja oficjalna, za kulisami mówi się, że swego czasu te dwa krzesła były jedynymi rekwizytami, jakimi dysponowali aktorzy, zatem nazwa nasunęła się sama i pozostała do dziś.

Spektakl „Daj mi oddychać”  przeznaczony jest dla osób dorosłych. Osoby wrażliwe mogą być zbulwersowane ekspresją gry aktorskiej i bezpruderyjnością przekazu. Najbliższy spektakl wystawiany będzie w sobotę 18 listopada o godz. 19:00 w PPM Zajezdnia przy ulicy Legnickiej 65 (przystanek Kwiska). Aby zagwarantować sobie miejsce, dobrze jest dokonać rezerwacji poprzez maila teatr2krzesel@gmail.com. Bilety oscylują w granicy 20 złotych.

 


Autor: Marta Grzywna