Pomimo działań Towarzystwa Benderowskiego i Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, nie udało się uratować kamienicy znajdującej się przy ulicy Kurkowej 36 – właśnie rozpoczęto jej rozbiórkę. Dziewiętnastowieczny budynek można kojarzyć z „Mostu Szpiegów” Stevena Spielberga, gdzie zagrał rolę kamienicy w powojennym Berlinie.

Kamienica przy Kurkowej 36 była w złym stanie technicznym. Czteropiętrowy budynek z piwnicą i poddaszem został wysiedlony kilkanaście lat temu. Wybuchł w nim również pożar. Dekadę temu kamienica została wykupiona przez Verity Development. Firma początkowo planowała remont, ale zarzuciła ten plan. Obecnie funkcjonuje na rynku jako Sunrise Development i dostała od miasta pozwolenie na rozbiórkę. Jej wykonawcą jest firma Specbau.

Kurkowa 36 w kadrze z „Mostu Szpiegów”

Budynek został zaprojektowany w 1884 roku przez mistrza murarskiego Josepha Linkego. Przed rozbiórką kamienica zagrała w filmie „Most Szpiegów” w reżyserii Stevena Spielberga. Główną rolę zagrał w nim Tom Hanks, a ulica Kurkowa została  ucharakteryzowana, by przypominać powojenny Berlin. Ekipa filmowa pojawiła się we Wrocławiu w 2014 roku.


Tekst i zdjęcie: Marcin Obłoza