Uniwersytet Przyrodniczy planuje wydać ponad 40 milionów złotych na powstanie Centrum Eksperymentalnych Zakażeń Zwierząt oraz Centrum Biologii Stosowanej. Większy będzie również Kampus Politechniki Wrocławskiej na Przedmieściu Oławskim.

Inwestorzy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu opublikował 19 listopada listę ofert na zaprojektowanie oraz wybudowanie Centrum Eksperymentalnych Zakażeń Zwierząt wraz z wyposażeniem i Centrum Biologii Stosowanej oraz Innowacyjnych Technologii Produkcji Żywności.

W wyniku przetargu uczestnikami stali się: Control Process EPC2 Sp. z o.o. (91 mln 918 tys. zł), Budimex S.A. (69 mln 473 tys. zł) oraz Warbud S.A. (64 mln 207 tys. zł). Na projekty i budowę inwestor zamierza wydać 44 mln 10 tys. zł.

– Planuje się rozbudowę i wykorzystanie istniejących obiektów i pomieszczeń oraz wyposażenie ich w systemy wentylacji mechanicznej, śluzy bezpieczeństwa, regały wyposażone w indywidualne wentylowane klatki z systemem bezściółkowym do hodowli i monitoringu funkcji życiowych zwierząt, sterylizatory, automatyczne stacje zadawania wody i paszy, utworzenie sali sekcyjnej oraz laboratorium – wylicza Uniwesytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Katedra przy placu Grunwaldzkim też będzie nowa

Na terenie kampusu przy pl. Grunwaldzkim 45 powstanie Centrum Eksperymentalnych Zakażeń Zwierząt wraz z wyposażeniem. Prace nad centrum mają się skończyć do 31 marca 2020 roku.

Inwestor planuje rozbudować Katedrę Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych. Podczas budowy będą usunięte wybiegi dla zwierząt oraz zieleń. W tym miejscu powstanie parterowa katedra o powierzchni zabudowy 342 mkw. i kubaturze 1385 metrów sześciennych. Będą tam wiwarium i laboratoria. Co więcej, firma przebuduje część pomieszczeń stojącego budynku, gdzie pojawi się nowa aparatura.

Wśród nowych pomieszczeń się znajdą pracownie:

  • genomiki i transkryptomiki,
  • cytometrii i sortowania komórek,
  • metabolomiki,
  • molekularnej diagnostyki mikroorganizmów.

Dzięki inwestycji naukowcy potrafią zwiększyć skali analiz, a także przeprowadzić taki, które na razie nie są możliwe.

Praca nad żywnością w nowych laboratoriach

Na Biskupinie, przy ul. Chełmońskiego, do 31 sierpnia 2021 r., ma powstać trzykondygnacyjne Centrum Biologii Stosowanej oraz Innowacyjnych Technologii Produkcji Żywności (hala produkcyjna i suszarnia na parterze, laboratoria i pracownie wyżej). Powierzchnia zabudowy wyniesie 2,2 tys. mkw., użytkowa 5,6 tys. mkw., a kubatura 27 tys. metrów sześciennych. W ramach centrum powstanie 14 laboratoriów.

– Celem inwestycji jest stworzenie ośrodka naukowego dla potrzeb przeniesienia wyników badań laboratoryjnych do skali tzw. „małej techniki” i półtechnicznej (głównie w wyniku wykorzystania przewidzianych do instalacji linii technologicznych) w zakresie opracowania nowych technologii wytwarzania oraz receptur finalnych produktów żywnościowych – wyjaśniają przedstaawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego.

Politechnika Wrocławska szykuje się do rozbudowy kampusu na Przedmieściu Oławskim

Politechnika Wrocławska planuje rozbudowę budynku „A” z przeznaczeniem administracyjno-biurowym oraz budowę obiektu usługowo-administracyjnego „B” wraz ze zjazdem z drogi publicznej. Na to otrzymała od miasta działkę o powierzchni 1,45 ha. Za rok już mają rozpocząć się pierwsze prace, ale na razie uczelnia czeka na  niezbędne decyzje.

– W planach jest przebudowa wnętrza pod potrzeby przyszłego użytkownika oraz remont wejścia głównego. W budynku znajdzie się siedziba Działu Spraw Międzynarodowych, który obecnie mieści się w gmachu głównym (A-1) – mówi Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Politechnika planuje również budowę nowego centrum sportowego. Za realizację dwóch budynków zapłaci ponad 40 mln zł.


Autor: Wiktoria Osipczuk
Zdjęcia: www.google.com