– Nie patrzę na nich przez kalkę, stereotyp, bo wszyscy ludzie na świecie są tacy sami – tak o swojej wystawie mówi Tomasz Grzyb. W Muzeum Współczesnym Wrocław od 28 października prezentowane są zdjęcia fotografa. ,,Czekanie” to pokazanie świata współczesnego, problemów codzienności, ale także zamknięcie w kadrze chwili zawieszenia. To historia ludzi znajdujących się w trudnym położeniu, którzy z nadzieją lub niepewnością spoglądają w przyszłość. Wystawa trwa do 28 listopada.

 

,,Czekanie” zawiera wyjątkowe zdjęcia. To wybrane spośród setek plików te historie, które wzbudzają szczególne emocje. Pozwalają na chwilę zastanowienia i rozważania, jaki jest dzisiejszy świat, dokąd zmierza i czy tak naprawdę jesteśmy w stanie go zrozumieć. Fotografie emanują spokojem, a jednocześnie podkreślają bardzo ważny element – upływ czasu. To niepewne czekanie na lepsze jutro, na moment przełomowy, który być może okaże się ratunkiem dla współczesności i zrozumieniem dla drugiego człowieka.

Punkt kontrolny między Jerozolimą a Betlejem. Ludność siedzi na ziemi. Każdy czeka na swoją kolej, aby przedostać się do pracy. Kadr skierowany jest na ich twarze, w oddali widać ciągnące się przejście. Niepewność, lęk przed ostatnim momentem. Ateny, kilku mężczyzn siedzących w rzędzie. Każdy spogląda w inną stronę. To osoby, które przyjechały tu nielegalnie, wciąż żyjące marzeniami o przedostaniu się na północ Europy. Liban – ogromne problemy ekologiczne, obozy dla uchodźców, którym ogranicza się dostęp do wielu zawodów, a jednocześnie zmusza się ich do nielegalnej pracy. Libia – dwóch mężczyzn, walizka i chęć ucieczki z kraju, który opanowała wojna domowa. Tych historii jest o wiele więcej, każda jest wyjątkowa i nieporównywalna z innymi. Artysta uchwycił w kadrze to co najcenniejsze – ludzkość. W ten sposób zachęca do refleksji.

– Chcieliśmy znaleźć jakiś wspólny mianownik – tak Tomasz Grzyb podkreśla to, na czym najbardziej zależało mu przy wyborze odpowiednich zdjęć. Ukazanie elementu wspólnego, który na każdym krańcu współczesnego świata odnosi się do człowieka, jego problemów i nieustannie biegnącego czasu.

Zdjęcia nie są podpisane. Ta anonimowość to odejście od kategoryzowania i polityki. Podkreślenie nadrzędnych wartości, jakimi są ludzkie emocje, bez próby umiejscowienia każdego z osobna w konkretnych szufladkach. Wszystkie z nich są czarno-białe, przejrzyste. To pozwala skupić się na treści i przekazie. Fotografia to najlepsze narzędzie poznania ludzi – tak twórca projektu podkreślił magię jego pracy. Spojrzenie na problem z własnej perspektywy, spotkanie twarzą w twarz z człowiekiem, którego dotykają liczne problemy i nauka zrozumienia dla innych: to wszystko precyzyjnie i szczegółowo można wyczytać z fotografii Tomasza Grzyba.

Cykl ,,Czekania” nie został jeszcze zamknięty. W następnej kolejności artysta planuje zaprezentować wystawę w rodzinnym mieście, Sycowie, gdzie w miejscowym muzeum liczba fotografii zwiększy się. W przyszłości twórca planuje wyjazdy m.in. do Nepalu czy też Kongo, aby zebrać materiały do dalszej pracy.

Autor | Adrianna Świątkowska

  • Zdjęcia z MWW