Mleczna, gorzka, z bakaliami, orzechami, karmelem, bąbelkowa… nieważne jaka, czekolada jest najpyszniejszym słodyczą na świecie. Jej fani nie tylko mogą zakupić białą i brązową, ale i również… różową.

Niecodzienny kolor czekolady to fenomen odkąd ponad 80 lat temu Nestlé wyprodukowało pierwszą tabliczkę białej. Do znanych nam kolorów tej słodyczy w 2017 roku dołączyła również czekolada rubinowa.

Naturalnie wyjątkowa

Różowa, a właściwie rubinowa czekolada nie jest jednak wynikiem modyfikacji, a swojego koloru nie zawdzięcza sztucznym barwnikom. Pierwszy raz została wprowadzona na rynek we wrześniu 2017 roku przez szwajcarsko-belgijski koncern Barry Callebaut. Firma stworzyła ją wykorzystując do produkcji ziarna rubinowego kakaowca. Roślina sprowadzana jest z Wybrzeża Kości Słoniowej, Ekwadoru i Brazylii. Różowy kolor jest więc w stu procentach naturalny. Czekolada wyróżnia się zupełnie innym smakiem — jest lekka, delikatna, ma owocowy (jagodowy), lekko kwaśny posmak.

View this post on Instagram

Today I want to show you something that made me feel very proud. Is about our Creating Share Value Programs. Here in Nestle Venezuela we have 10 programs, today you will see 2 of them #Nestlecocoaplan #PlancacaoNestle and #DesarrolloagrícolaNestle, we support our farmers in order to obtain the raw material with the appropriate quality we need to delight our consumers, in this case: #Nestum and #Savoy Chocolate. You can see some of the people in charge to achieve this!! What makes you feel proud? #CSV #NHW #employeetakeover #goodlife #nestle #plancacaonestle #lovemyjob #nestlecocoaplan #cocoa #rice #Desarrolloagricola @savoynestle @comienzosano @nestlecontigo #portion #consaborvenezolano #planet #value #water 🍫🍌🌽🍍🍑🗺🇻🇪🇨🇭

A post shared by Nestlé (@nestle) on

Firma Nestlé wprowadziła, w kwietniu 2018 roku, w Polsce pierwszy produkt z rubinowej czekolady — Kit Kat Ruby. Wyjątkowego wyrobu cukierniczego jako pierwsi mogli spróbować mieszkańcy Japonii oraz Korei Południowej.

Dziś oprócz batona można zakupić wiele produktów z rubinowej czekolady (Kit Kat Ruby dostępny jest w sklepach spożywczych takich jak Żabka za około 5 złotych). Szukając jednak innych produktów w internecie natrafić można na więcej ofert. Niestety rubinowa czekolada nie należy do najtańszych.Jej cena wahać się może w granicach od 6 do nawet 169 złotych; przykładowo na stronie mixit.pl za 50 gramów trzeba zapłacić 6 złotych i 39 groszy, z kolei na chocolissimo.pl siedemdziesięciogramowa tabliczka czekolady kosztuje aż 34 złote i 90 groszy. Najniższa cena za tabliczkę to 16 złotych. Od zeszłego roku można również próbować deserów z różową czekoladą, na przykład w Cukierni Sowa.

Czy rubinowa czekolada jest warta swojej ceny? Z pewnością na rynku słodyczy jest ewenementem, który ciekawi i intryguje i warto jej spróbować. Jednak lepiej zacząć od zwykłego, najtańszego Kit Kata.


Tekst: Hanna Galik
Zdjęcie. nestle.pl/ Instagram