Mózg to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka – to zaawansowane narzędzie steruje wszystkimi czynnościami, które umożliwiają prawidłowe działanie organizmu. Na co dzień możemy nie być świadomi ogromnej roli, jaką odgrywa mózg, ani jak odpowiednio o niego dbać, dlatego 18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu.

Święto mózgu obchodzone jest od 1998 roku również w Polsce. To okazja aby uświadomić każdemu, jak ważne jest to „narzędzie”, którym każdy z nas dysponuje, ale i również jak istotne jest dbanie o jego prawidłowe funkcjonowanie. 18 marca organizowane są wykłady, spotkania i prelekcje, w czasie których można nabyć wiedzę o działaniu mózgu.

Nie trzeba jednak umawiać się na kosztowne wizyty u specjalistów czy kupować drogich specyfików aby poprawić działanie swojego mózgu. Każdy z nas na co dzień może spróbować kilku ćwiczeń, które usprawnią ten narząd, a także ulepszą jego funkcje:

  1. Spróbuj wykonywać codziennie czynności drugą ręką – jeżeli jesteś praworęczny spróbuj myć zęby, czesać się czy nawet pisać lewą ręką, odwrotnie jeśli jesteś praworęczny.
  2. Rozwiązuj łamigłówki – krzyżówki, sudoku, graj w memo, szachy, dzięki temu poprawisz swoją pamięć.
  3. Czytaj i pisz – czytanie pozwoli ci się skupić na jednej rzeczy, odciąć od pozostałych myśli, możesz poznać i zapamiętać wiele nowych słów, rozwiniesz swoją wyobraźnię, podobnie jak i przy pisaniu.
  4. Ucz się nowych słów i języków – codziennie próbuj zapamiętać jedno słowo i wprowadź je do swojego codziennego słownika.
  5. Utrzymuj kontakty z ludźmi poza internetem – większość rozmów przeprowadzamy przez sms czy portale społecznościowe, ale bezpośrednia rozmowa, twarzą w twarz z drugą osobą wymaga od nas skupienia i szybszej analizy słów.

Tekst: Hanna Galik
Zdjęcie: pixabay.com