Aktorzy, wokaliści, studenci wyższych szkół teatralnych i muzycznych, to już ten moment! Niedługo kolejna edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Spróbujcie swoich sił na scenie i zgłaszajcie się!

Ruszył nabór zgłoszeń do Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 39. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Organizatorem jest Teatr Muzyczny Capitol. Każda pełnoletnia osoba może wziąć udział. Nieważne czy jest się z Polski, czy z zagranicy, śmiało można wykazać się swoim talentem. Ważna jest jednak dbałość o repertuar, dlatego wymagane jest, aby co najmniej jedna z przygotowanych piosenek pochodziła z tzw. Kanonu Piosenki Aktorskiej. Kanon ten obejmuje twórczość: Jacques’a Brela, Bertolta Brechta, Nicka Cave’a, Leonarda Cohena, Serge’a Gainsbourga, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Czesława Niemena, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Toma Waitsa, Kurta Weilla, Włodzimierza Wysockiego i Edith Piaf.

Konkurs składa się z trzech etapów. W dwóch pierwszych wykonawców ocenia Rada Artystyczna PPA, a w finale Jury. I etap to przesłuchania, które odbędą się 11 i 12 lutego 2018 na Scenie Ciśnień w Teatrze Muzycznym Capitol. Uczestnicy z zagranicy mogą wysłać DVD lub umieścić swoje zgłoszenie w witrynach YouTube lub Vimeo do dnia 31 stycznia 2018 roku. II etap to występ na PPA we Wrocławiu 16 marca 2018 roku. Finał będzie miał miejsce na Dużej Scenie Teatru Muzycznego Capitol 23 marca 2018.

– Nie bójcie się eksperymentów, nie bójcie się czerpać z rejonów, które nie kojarzą się z „piosenką aktorską” w tradycyjnym ujęciu. Nie podchodźcie do tematu na kolanach. Pamiętajcie też, że cenimy autorskie propozycje literackie i muzyczne. Piosenka aktorska nie ma granic i jedyne, co może ją okiełznać, to interpretacja – mówi Cezary Studniak, szef artystyczny PPA. – Konkurs to nie tylko kiermasz aktorskich możliwości, nie tylko piosenka rozumiana w kategoriach lekkiej rozrywki czy poezji, ale też podejmowanie trudnych wyzwań. Cieszy nas bardzo, że od pewnego czasu uczestnicy Konkursu zwracają uwagę na sens i treść swoich wypowiedzi artystycznych oraz, że chcą oceniać i komentować świat, w którym żyjemy. 

Nagrody w Konkursie to: 3 tysiące złotych dla każdego uczestnika zakwalifikowanego do finału. Grand Prix dla zwycięzcy, czyli statuetka Tukana Złotego i 25 tysięcy złotych, przyznawane przez Jury. Statuetka Tukana Dziennikarzy i statuetka Tukana Publiczności przyznawane przez przedstawicieli mediów i publiczność na Koncercie Finałowym. Jest także nagroda Stowarzyszenia ZAiKS za najlepsze wykonanie polskiej piosenki w wysokości 10 tysięcy złotych.

Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia 2018 roku. Przegląd odbędzie się we Wrocławiu w dniach 16-25 marca 2018 roku.

 


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcie: mat. organizatora