Na Netfliksie pojawiła się niedawno ciekawa animowana antologia pod enigmatyczną nazwą Miłość, śmierć i roboty. Produkcja jest nowym serialem z gatunku animacji dla dorosłych, która od pewnego czasu cieszy się dużą popularnością. Wśród 18 odcinków jest jeden, który dla polskiego widza może być wyjątkowy.

Jednym z odcinków Miłości, śmierci i robotów jest zaledwie 10-minutowa historia pod tytułem Rybia NocW opowieści bohaterami są dwaj mężczyźni podróżujący pustynną drogą, którym na środku pustkowia nagle psuje się auto. W oczekiwaniu na ratunek starszy rozpoczyna historię o przeszłości pustyni, na której kiedyś rozpościerał się ogromny ocean. Zwykła opowiastka przeradza się jednak w niespodziewaną tragedię…

W produkcję całej antologii zaangażowani byli David Fincher oraz Tim Miller. Do współpracy zaprosili twórców z całego świata, w tym także polskie studio Platige Image. Twórcy z naszego kraju z ponad 22-letnim stażem w dziedzinie animacji po otrzymaniu propozycji ze strony Millera byli zaskoczeni, ale i podekscytowani. Krótkie formy animacji są raczej kojarzone z niewinnymi bajkami dla dzieci, z którymi jednak Miłość, śmierć i roboty niewiele ma wspólnego.

Rybia Noc to krótka historia pełna pięknych animacji łączących w sobie ostrą i wyraźną kreskę komiksową, jak i również delikatne i miękkie kształty grafiki trójwymiarowej. W antologii jest jak na razie dostępny tylko jeden odcinek autorstwa polskiego studia, ale warto pozytywnie spoglądać w przyszłość z nadzieją na kolejne. Współpraca na tej płaszczyźnie ma duże szanse na kontynuację choćby i również ze względu na trwające prace nad Wiedźminem.

Platige Image powstało w 1997 roku z inicjatywy Jarosława Sawko Piotra Sikory. Studio zajmuje się animacją, filmem jak i również reklamą. Jednymi z najsłynniejszych dzieł stołecznych twórców jest Katedra oraz Sztuka Spadania w reżyserii Tomasza Bagińskiego czy trailery do takich gier jak seria Wiedźmin czy Cyberpunk 2077.


Tekst: Hanna Galik
Zdjęcia: netflix.com