Motoryzacja nieustannie się rozwija. Na rynek wprowadzane są coraz to nowsze modele samochodów i motorów. Powoduje to, że ludzie powoli zapominają, że natura dała nam nogi nie tylko dla ozdoby. Nadchodzi jednak okazja, by choć na moment postawić temu znak STOP i zadbać o zdrowie, przypominając sobie, że żadna maszyna ludzkiego ciała nie zastąpi. Już 16 września rozpocznie się Akcja 10 000 kroków, odbywająca się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Problem ze zbyt małą aktywnością fizyczną staje się coraz większy praktycznie na całym świecie. Mnóstwo ludzi nie dostarcza swojemu organizmowi potrzebnej mu dawki ruchu. Efektem tego są m.in. otyłość, czy choroby stawów. Te z kolei wywołują kolejne zdrowotne problemy. Spory udział w tym niszczycielskim efekcie domina ma rozwój mechanicznych środków transportu, które skutecznie ograniczają nasze ciała, wyręczając je w wielu czynnościach. Dlatego już od 17 lat, co roku obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który nie omija również Wrocławia. Czego mogą się spodziewać wrocławianie?

Wrocławska Fundacja Filmowa postanowiła pokazać koncernom motoryzacyjnym słynny „gest Kozakiewicza” i zorganizowała tzw. Akcję 10 000 kroków. Ma ona na celu promocję ruchu pieszego, a także przypomnienie ludziom, że warto czasem poświęcić nieco więcej czasu, przemieszczając się z jednego miejsca do drugiego, by nasze zdrowie na tym zyskało. Akcja rozpocznie się 16 września 2019r., a swój finał będzie mieć 22 września (Dzień bez Samochodu) na placu Kościuszki w godzinach od 10:00 do 18:00.

Zasady dołączenia do wydarzenia prezentują się następująco:

  • Aby wziąć udział w akcji potrzebne są chęci oraz dowolna aplikacja na telefon, która mierzy kroki.
  • W celu udowodnienia swojego uczestnictwa, należy udać się w dniu finału do punktu informacyjnego Dnia bez Samochodu na placu Kościuszki i pokazać swój telefon w celu uwierzytelnienia pokonanej liczby kroków.
  • By wypełnić założenie akcji, osoba biorąca udział musi jednego dnia zrobić przynajmniej 10000 kroków. Trwa ona sześć dni, więc można zrobić to maksymalnie 6 razy.
  • 1 dzień = bony, 3 dni = 2 bony, 6 dni = 3 bony
  • Otrzymane za wykonanie zadania bony, będzie można wymienić na zniżki do sklepów oraz upominki od partnerów eventu.
  • Nagrody będą wydawane na miejscu (tj. w punkcie informacyjnym) lub we wskazanych sklepach.
  • Liczba przygotowanych bonów jest ograniczona, dlatego organizatorzy zastrzegają sobie prawo do sytuacji, w której zabraknie ich przed końcem akcji. Kto pierwszy ten lepszy!

Jeśli ktoś zastanawiał się nad zwiększeniem swojej aktywności fizycznej, to jest to właśnie odpowiedni moment by zacząć. Wrocław może sprawiać wrażenie miasta, które częściej stoi w korkach niż na zdrowych, silnych nogach. Zatem #ChodźZNami i pokaż, że wrocławskie życie nie jeździ tylko na czterech kółkach!


Autor: Bartosz Królikowski
Zdjęcie: Oficjalna strona wydarzenia na Facebooku