Od niedawna na ulicach Wrocławia można zobaczyć zielone miejsca parkingowe. To wszystko przez Vozillę – pierwszą w Polsce, miejską wypożyczalnię samochodów elektrycznych na minuty.

 

Już od 4 listopada mieszkańcy Wrocławia będą mogli korzystać z wypożyczalni aut elektrycznych. Vozilla to wspólny projekt partnerstwa publiczno–prywatnego z gminą Wrocław. Do dyspozycji mieszkańców będzie 200 samochodów. Pojazd może wypożyczyć każda osoba, która posiada ważne prawo jazdy i ma zainstalowaną aplikację na urządzeniu mobilnym. Wszystko działa na podobnej zasadzie jak wypożyczalnia rowerów miejskich. Z jednym wyjątkiem – wypożyczone auto można odstawić na dowolnym miejscu parkingowym we Wrocławiu. Ponadto Vozilla daje możliwość bezpłatnego parkowania na wszystkich miejscach parkingowych w strefach płatnego parkowania w granicach Wrocławia. Oprócz tego władze Wrocławia wyznaczyły na potrzeby Vozilli 200 miejsc parkingowych, z których nie mogą korzystać inne samochody.

Pobranie aplikacji i rejestracja w systemie są całkowicie bezpłatne. Jedyne koszty, które ponosi użytkownik wypożyczonego auta to 1zł za każdą minutę jazdy i 10gr za każdą minutę postoju. Aby wypożyczyć samochód wystarczy zarezerwować w aplikacji wybrany pojazd i udać się do miejsca jego postoju. Użytkownik dostaje informację o procentowym stanie naładowania akumulatora i orientacyjnym zasięgu, podanym w kilometrach. Pojazd jest otwierany i zamykany za pomocą aplikacji mobilnej. Jeżeli wypożyczenie jest aktywne, pojazd można uruchomić z użyciem przycisku na desce rozdzielczej. Dodatkowym atutem podróżowania samochodami Vozilli jest możliwość jazdy po wybranych buspasach – to pozwoli uniknąć korków.

– Miejska wypożyczalnia elektrycznych aut to świetny pomysł. Każda inicjatywa, która prowadzi do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza jest godna pochwały. Vozilla to ciekawa alternatywa dla posiadania własnego auta w mieście. Zobaczymy jak się sprawdzi” – mówi Jacek Krzykwa, jeden z mieszkańców Wrocławia.

Miejska wypożyczalnia aut elektrycznych to dobry pretekst, żeby zostawić swoje auto w garażu i pozwolić miastu odetchnąć świeżym powietrzem.

 


Autor: Kinga Sala
Zdjęcia: Kinga Sala