Powoli wkraczamy w sezon wiosenno-letni, który zapowiada się bardzo gorąco i nie mam tu bynajmniej na myśli pogody. Na antenę powracają największe hity ostatnich lat. Gra o tron, House of cards i Słodkie kłamstewka to trzy wielkie amerykańskie produkcje, z których każdy wybierze coś dla siebie. A jeśli nie, to w zanadrzu mam jeszcze parę propozycji.

Nie będzie przesadą jeśli powiem, że Gra o tron to absolutny światowy fenomen. Emitowany w ponad 70 krajach serial fantasy miał swoją premierę w 2011 r. i jest adaptacją serii pt. Pieśń lodu i ognia autorstwa pisarza George’a R. R. Martina. Akcja dzieje się w fikcyjnym świecie, gdzie na kontynencie Westeros wielkie rody toczą walkę o władzę, czyli miejsce na Żelaznym Tronie. Postacie takie jak pogromczyni smoków Daenerys Targaryen (Emilia Clarke), rycerz Nocnej Straży Jon Snow (Kit Harington), czy niezwykle przebiegły karzeł Tyrion Lannister (Peter Dinklage) są znane w całym internecie i wam też na pewno nie są obce. Wszyscy fani serialu z niecierpliwością czekają na siódmy, przedostatni już sezon, który był zapowiadany na czerwiec, jednak premiera odbędzie się 16 lipca 2017 r. Zatem kto jeszcze nie widział, ma okazję, a raczej obowiązek nadrobić te braki. W Polsce produkcja dostępna na antenie HBO. Wskazówka: nie należy przywiązywać się do postaci 🙂

Druga pozycja to serial na podstawie powieści Michaela Dobbsa. House of cards określa się jako dramat polityczny, a swoją premierę miał w 2013 r. Waszyngton. Poznajcie małżeństwo – Franka oraz Claire Underwood, parę która w dążeniu do objęcia najwyższych stanowisk w Białym Domu zniszczy wszystko (wszystkich) na swojej drodze. Tu liczy się tylko twarda polityka, bezwzględność i intrygi. Nie jest to jednak zwyczajne małżeństwo, ponieważ ich relacja opiera się na szczególnym partnerstwie, gdzie w grę wchodzi przede wszystkim intelekt. Twórcy serialu powrócili do znanej z filmów ciekawej formy, jaką jest bezpośrednie zwracanie się bohatera do widzów, co w tym wypadku przyprawia o dodatkowe dreszcze. O tym, czy Underwoodom  uda się osiągnąć zamierzony cel, dowiemy się w piątym sezonie, którego emisja odbędzie się 30 maja tego roku. Serial dostępny na platformie Netflix.

Słodkie kłamstewka – często określane skrótem PLL od oryginalnego tytułu (Pretty Little Liars). Serial stworzony na podstawie serii książek młodzieżowych pod tym samym tytułem autorstwa Sary Shepard, zadebitował w 2010r.

Akcja rozpoczyna się, gdy liderka paczki pięciu przyjaciółek o imieniu Alison znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Rok później policja odnajduje ciało nastolatki, a na jej pogrzebie cztery pozostałe dziewczyny dostają wiadomości z ostrzeżeniem, podpisane inicjałem A. Odtąd ich życie już nigdy nie będzie takie samo. Prześladowane przez postać w czarnej bluzie muszą stawić czoło wielu zadaniom, nieraz znajdując się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Fanki Kłamczuch czekają na 18 kwietnia 2017 r. tj. emisję drugiej połowy siódmego sezonu, kiedy to seria zakończy się, a my poznamy całą prawdę. Kim jest „A”? W Polsce oglądamy na kanale AXN.

Warto tu też wspomnieć o dwóch serialach, które wracają w tym roku na antenę po wielu latach. Nowy sezon święcącego swoje triumfy w latach 90. kultowego Miasteczka Twin Peaks będzie miał aż 18 odcinków. Na ekranach zobaczymy znanych z poprzedniej serii Kyle’a MacLachlana i Sheryl Lee. W nowym sezonie wystąpią ponadto:  Monica Belluci, Jim Belushi, Jeremy Davies, Amanda Seyfried, Tom Sizemore, Naomi Watts. Data premiery w USA to 21 maja 2017 r. Niestety nie wiadomo jeszcze, na którym z polskich kanałów będzie można obejrzeć tę produkcję.

Drugą pozycją jest Skazany na śmierć, a konkretnie 5. sezon zatytułowany Prison Break: Sequel. Serial powraca do USA 4 kwietnia 2017 r. wraz ze swoją oryginalną obsadą. Data premiery w Polsce dotąd nieznana, jednak pewne jest, że serial wyemituje telewizja FOX Polska.

Na ekrany powraca również serial Fargo w swojej trzeciej odsłonie. Już począwszy od 19 kwietnia 2017 r. wyemitowanych zostanie 10 odcinków. W główną, i co ważne podwójną rolę, wcieli się Ewan McGregor. Aktor zagra braci – Emmita Stussy i Raya Stussy. Jak się okazuje tematem nowego sezonu będzie technologia i jej wpływ na życie ludzi. Jak w poprzednich produkcjach, póki co nic nie wiadomo o emisji serialu w Polsce.


Autor: Oliwia Rybiałek