Kto nie spędził kiedyś całego dnia (albo nocy) na pochłanianiu całymi sezonami nowo odkrytego serialu? Jeśli Wam się to zdarzyło, możecie trochę zagłuszyć ewentualne wyrzuty sumienia, bo nie jesteście jedyni. Skoro takie zachowanie ma już swoją nazwę – binge-watching, to musi być powszechnym zjawiskiem. Kochamy seriale, przywiązujemy się do bohaterów, w napięciu razem z nimi przeżywamy ich losy, a później cierpimy jak po odejściu bliskiej osoby, gdy twórcy brutalnie zakańczają produkcję.

A jakie były początki odcinkowych historii? Z kim widzowie są najdłużej? – sprawdziła Justyna Tkaczyńska..

Wiele osób mogło być rozczarowanych, kiedy w 1951 roku w dwa dni z rzędu miały premierę pierwsze kolorowe seriale – The World Is Yours i Modern Homemakers, a mało kto posiadał telewizor zdolny do odbioru kolorowych obrazów. Ich emisję zakończono – jak na złość – niedługo przed rozpoczęciem masowej produkcji kolorowych odbiorników. Za to pierwszy serial science-fiction mogło śledzić dużo większe grono, bo Capitan Video and His Video Rangers był czarno-biały. My też dzisiaj możemy obejrzeć niektóre odcinki.

Jak nie kochać YouTube’a?!

Serialowe tasiemce

19 lat w radiu, 57 lat w telewizji, a na ich przestrzeni coraz dłuższe odcinki. W sumie nazbierało się ok. 18262. Guiding Light to na razie najdłuższa opera mydlana w historii. Dopiero pod koniec lat 60. odcinki były puszczane z nagrań. Wcześniej emitowano je na żywo, jak większość seriali z pierwszej połowy XX w.

źródło: logos.wikia.com

Fani Przyjaciół na pewno kojarzą Dni naszego życia. Serialowy Joey Tribbiani rolę w Days of Our Lives uważał za swój zawodowy sukces. Trudno się dziwić, to już amerykański klasyk – w telewizji nieprzerwanie od 1965. Ma szansę pokonać Guiding Light, licznik odcinków na ten moment wskazuje 13012.

źródło: mashable.com

O pozycję lidera walczy też Szpital miejski. Emitowany od 1963 roku, a na koncie ma aktualnie 13671 odcinków. Moda na sukces chyba już nie robi wrażenia? Zaledwie 7512 odcinków i tylko 30 lat na antenie.

Autor | Justyna Tkaczyńska

Źródła:

  • guinnessworldrecords.com
  • wikipedia.org