To serial, który porusza tematy, nadal często funkcjonujące w naszym społeczeństwie jako tabu. Masturbacja, przygodny seks, homoseksualizm czy aborcja. Sex Education udziela nam nie tylko lekcji o ludzkiej seksualności, ale także o przyjaźni, rodzicielstwie i miłości.

Główny bohater Otis (Asa Butterfield) to spokojny, trzymający się na uboczu szesnastolatek. Jego rodzice, będący seks-terapeutami, rozwiedli się po tym, jak chłopak zobaczył ojca zdradzającego matkę z klientką. To doświadczenie z dzieciństwa sprawiło, że Otis boryka się z fobią seksualną. Jednak sam posiada dużą wiedzę na temat spraw intymnych, gdyż nie raz podsłuchiwał sesje terapeutyczne, które jego matka Jean (Gillian Anderson) prowadzi w domu. Tę wiedzę postanawia wykorzystać, ciesząca się złą popularnością w szkole Meave (Emma Mackey). W ten sposób nastolatki zakładają mały biznes – udzielają uczniom swojej szkoły porad seksualnych za pieniądze. Otis z trudnością stara się pogodzić nową znajomość z intrygującą Meave i wieloletnią przyjaźń z homoseksualnym i pozytywnym Ericiem (Ncuti Gatwa).

Bądź sobą

Serial Sex Education miał swoją premierę 11 stycznia na platformie Netflix. Od tego czasu cieszy się już niezwykłą popularnością. Nie tylko dlatego, że tak otwarcie mówi się w nim o seksie. Produkcja porusza bowiem całe spektrum innych problemów, z którymi borykać się mogą zarówno nastolatki jak i dorośli. Otis kłóci się z przekraczającą granice jego prywatności matką. Meave musi się sama utrzymywać. Eric rezygnuje z uczęszczania do kościoła i pokazuje rodzinie swoją odmienność. Przewodniczący szkoły Jackson (Kedar Williams-Stirling) jest pod ciągłą presją związaną z zawodami pływackimi. Te wszystkie problemy przeplatają się jednak w Sex Education z miłością, ciepłem i śmiechem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

they snapped

Post udostępniony przez Sex Education (@sexeducation)

Klimat tej nowej produkcji Netflixa jest dość specyficzny. Choć akcja dzieje się w szkole brytyjskiej, to możemy zauważyć wiele elementów charakterystycznych dla amerykańskiego liceum. Choć akcja Sex Education dzieje w obecnych czasach, to ubrania postaci oraz muzyka często wskazuje na lata 80. Zachowania bohaterów mogą również wydawać nam się sztuczne czy przesadzone. Sam odtwórca roli Otisa przyznaje, że serial jest trochę „fantastyczny”. Mimo tego kupujemy go w całości, bo te wszystkie elementy składają się na jego niepowtarzalność.

Sex Education to hit ostatnich dni, który z przyjemnością możne obejrzeć widz w wieku 15 jak i 45 lat. Miejmy nadzieję, że serial zachęci do otwartości i rozmów, a tymczasem czekamy na drugi sezon.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcia: screeny z youtube