Anja Rubik, polska supermodelka znana z wybiegów na całym świecie, od dawna zaangażowana jest w wiele akcji społecznych. W 2017 roku została ambasadorką kampanii SEXED i wzięła na celownik stan edukacji seksualnej w naszym kraju.

Wszystko zaczęło się od filmików trwających niespełna minutę, w których udział wzięli politycy, aktorzy i celebryci. Miała to być jednorazowa akcja. Inicjatywa spotkała się jednak z tak pozytywną reakcją społeczeństwa, że postanowiono ją kontynuować.

Kolejnym krokiem było wydanie książki.

Wrześniowa premiera książki #sexedpl rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie, w której zawarte są rozmowy z ekspertami i ekspertkami dotyczące współżycia wywołała medialną burzę. Modelka zwraca uwagę, na tabu jakim w Polsce jest wciąż temat seksu i stara się je przełamać. Jest to kontrpropozycja dla podręcznika Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na lekcjach wychowania do życia w rodzinie nie uczy się praktycznej wiedzy czy samoakceptacji. Zajęcia te często prowadzone są przez księży czy katechetki, którzy nie posiadają do tego odpowiednich kompetencji i są stronniczy. Dzieci słyszą, że masturbacja, prezerwatywy czy antykoncepcja to zło i dorastają w takim przekonaniu i niezgodzie z samym sobą. Cała kampania skupia się na poprawieniu świadomości seksualnej Polaków. Ma zwrócić na prozaiczne umiejętności, np. jak poprawnie założyć prezerwatywę, które warto mieć, a o których nikt nie mów. Ponadto porusza kwestie związane z dojrzewaniem, z anatomią czy emocjami.

Najnowszym elementem kampanii jest cykl filmików sexedPL ROOM

Uczestnicy będą rozmawiać o masturbacji, pornografii, seksie oralnym, samoakceptacji, przyjemności z seksu czy zjawisku sekstingu. sexedPL ROOM powstał w związku ze współpracą z platformą Netflix, na której 11 stycznia pojawił się serial Sex Education. W pierwszym z sześciu planowanych odcinków sexedpl ROOM’u z Anją Rubik o masturbacji rozmawiali Maciek Dąbrowski i Natalia Trybus. Są to bardzo luźne rozmowy o ich przekonaniach i doświadczeniach, o których opowiadają w nieskrępowany sposób. Uważam, że ta inicjatywa jest polskiemu społeczeństwu bardzo potrzebna, a sposób w jaki jest prowadzona zdecydowanie trafia do młodych odbiorców.

Wczoraj na instagramowym profilu sexedpl pojawił się komunikat, że w związku z ostatnimi wydarzeniami w kraju i tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, projekt sexedPL ROOM zostaje zawieszony do wtorku (22.01).


Autor: Natalia Twardzik
Zdjęcia: Materiały prasowe