Zakończenie kariery sportowej to moment zawsze przykry dla kibiców, który mają wrażenie, że ten sport już nigdy nie będzie taki sam bez tego zawodnika. Jest to moment zarazem trudny i niezwykły także dla sportowca. Wtedy musi rozpocząć nowe życie. Życie po życiu sportowym.

Sport, ze względu na swoją specyfikę, to dziedzina, w której karierę można zakończyć chociażby przez jedną poważną kontuzję. Zawodowe uprawianie sportu bardzo eksploatuje ludzkie ciało, dlatego zawsze przychodzi taki moment, w którym sportowiec musi podjąć decyzję o zakończeniu kariery. Na co dzień skupiony na treningach, odpowiedniej diecie i ćwiczenia, musi odnaleźć się w innej, dla niego, rzeczywistości. Najprostszą drogą, którą podążają wtedy sportowcy, jest pozostanie w sztabie szkoleniowym, np. trenerem lub asystentem. Jednak co z tymi, którzy wybierają inną ścieżkę? Czym zajmują się na co dzień? Z jakimi problemami się borykają? Jak często wracają wspomnieniami do najważniejszych dla nich momentów kariery? Na te i inne pytania, podczas konferencji Życie po życiu sportowym, odpowiedzą:

Natalia Czerwonka

Polska łyżwiarka szybka, która w 2014 roku na XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi zdobyła srebrny medal olimpijski. Ponadto jest dwukrotną medalistką mistrzostw świata z 2012 i 2013 roku w drużynie. 4 sierpnia 2014 roku uległa poważnemu wypadkowi, w którym doznała urazu kręgosłupa. W tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu zajęła 12. miejsce w indywidualnym biegu na 1000 metrów. Teraz przygotowuje się do kolejnych igrzysk.

– Znam wielu sportowców i wiem, jakim problemem jest ułożenie sobie życia po zakończeniu kariery. Sama jeszcze nie skończyłam ze sportem, ale być może po kolejnych igrzyskach będę się do tego przymierzać. Bardzo ważne jest działanie i uświadamianie zawodników, aby zacząć planować życie jeszcze przed zakończeniem kariery. Czasami różne sytuacje zmuszają nas do tego, żeby nagle ją zakończyć. To nie jest proste. Coraz częściej mówi się też o depresji w sporcie oraz o trudach życia sportowca, dlatego dobrze, że powstają takie inicjatywy. Sama byłam zaskoczona zaproszeniem, ale po chwili przemyślenia, stwierdziłam, że mam o czym opowiadać, poprzez wypadek, który przeżyłam – mówi Natalia Czerwonka.

Natalia Czerwonka

Tomasz Rosiński

Piłkarz ręczny grający na pozycji środkowego rozgrywającego. Wielokrotny reprezentant Polski, a także zawodnik MOSIR-u Zabrze, Śląska Wrocław, Vive Kielce i Chrobrego Głogów. W sezonie 2008/2009 zajął 2. miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców Ekstraklasy, trafiając 166 bramek. Ponadto dwukrotnie wraz z drużyną Vive Kielce zajmował 3. miejsce w Lidze Mistrzów. W 2016 roku, w wieku trzydziestu dwóch lat, z powodu kontuzji kolana musiał zakończyć karierę. Aktualnie komentuje mecze w telewizji Canal +.

– Życie sportowca po zakończeniu kariery to temat, który należy poruszyć, ponieważ nie każdy zawodnik jest w stanie sobie z tym poradzić. Przez piętnaście albo dwadzieścia lat uprawiał pewną dyscyplinę, był w pewnych reżimach treningowych, a dni były zaplanowane. Nagle przyszedł ten wiek, w którym trzeba się było zderzyć z szarą rzeczywistością i iść do normalnej pracy. To na pewno nie jest łatwe – mówi Tomasz Rosiński.

Tomasz Rosiński

Paweł Rańda

Wioślarz, który w 2008 roku podczas XXIX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zdobył srebrny medal w konkurencji czwórki bez sternika wagi lekkiej. Ponadto w 2005 roku wywalczył brązowy medal Mistrzostw Świata w dwójce bez sternika wagi lekkiej, a cztery lata później zdobył ten sam krążek w czwórce bez sternika wagi lekkiej. Natomiast podczas Mistrzostw Europy w 2010 roku wywalczył srebrny medal w czwórce bez sternika wagi lekkiej. Karierę zakończył w 2014 roku, od tej pory jest aktywny politycznie. Aktualnie pełni funkcję Dyrektora Wydziału Sportu, Rekreacji i Turystyki przy Departamencie Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

– Myślę, że to bardzo dobrze, że powstają takie inicjatywy. Dzięki temu możemy uświadomić innych, że sportowcy to też ludzie, tacy sami, jak Ci, który ich otaczają. Rozwijają swoją pasję, jednak gdy kończą przygodę ze swoją dyscypliną to w jakiś sposób kończy się ten etap, podobnie jak wtedy, gdy ktoś bardzo aktywny zawodowo, odchodzi na emeryturę. Potem przeżywają kryzysy, bo „z dnia na dzień” przestają trenować i mają poczucie, że są już niepotrzebni. A tak naprawdę mają nam do przekazania coś na innych płaszczyznach życia – mówi Paweł Rańda.

Paweł Rańda

Marek Plawgo

Sprinter i płotkarz, którego koronną dyscypliną było 400 metrów przez płotki. W 2006 roku właśnie w tej kategorii zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Europy. Rok później podczas Mistrzostw Świata wywalczył brązowy medal, do którego dołożył drugi, również brązowy, wywalczony w sztafecie 4×400 metrów. Sukcesy osiągał także podczas zawodów halowych. W 2002 roku zdobył dwa złote medale w halowych Mistrzostwach Europy we Wiedniu, wygrywając bieg 400 metrów i sztafetę 4×400 metrów. Po zakończeniu kariery zajmuję funkcję dyrektora marketingowego w spółce Miejska Arena Kultury i Sportu w Łodzi.

– Można siedzieć na zajęciach i opowiadać o wielu rzeczach, ale lepiej wyjść do świata, zwłaszcza na takim kierunku, jak dziennikarstwo. Warto przyjść i posłuchać ludzi, ich historii, ciekawych anegdot, być może trochę zakulisowych szczegółów. Na pewno nie będzie sztampowo, nie będzie jak w programie telewizyjny, atmosfera będzie zupełnie inna, dlatego myślę, że warto być obecnym na tej konferencji – mówi Marek Plawgo.

Konferencja "Życie po życiu"
Konferencja Życie po życiu sportowym organizowana jest przez studentów II roku dziennikarstwa sportowego z Uniwersytetu Wrocławskiego i będzie miała charakter panelu dyskusyjnego. Odbędzie się w czwartek 24 maja o godzinie 16:00 w Sali Wielkiej Zachodniej Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wstęp wolny. Konferencję poprowadzą Robert Skrzyński i Hanna Miśniakiewicz.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: Facebook wydarzenia, Wikipedia commons, oficjalna strona Pawła Rańdy, Twitter, mat. promocyjne organizatora