Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Wagarowicza to pierwsze, co przychodzi nam do głowy, gdy słyszymy 21 marca. Tego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Zespołu Downa. Wesprzeć akcję można w bardzo prosty sposób – zakładając 21 marca skarpetki nie do pary.

Zespół Downa to choroba genetyczna spowodowana wystąpieniem dodatkowego, trzeciego chromosomu 21, w zestawie genów danej osoby. Choroba wzięła swoją nazwę od nazwiska lekarza – Johna Langdona Downa, który zidentyfikował ją w 1862 roku.

Ludzie z Zespołem Downa mają charakterystyczne, podobne do siebie rysy twarzy. Mogą wykazywać się niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub średnim, któremu towarzyszą, również różnego stopnia, zaburzenia funkcjonowania i budowy organizmu.

Aby zwrócić uwagę na tę chorobę i walczyć z dyskryminacją osób nią dotkniętych w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa został ustanowiony Światowy Dzień Zespołu Downa. Patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych od 2012 roku. Pomysłodawcą święta był Stylianos E. Antonarakis, genetyk z uniwersytetu w Genewie, a data obchodów – 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21 chromosomu.

Z okazji Dnia Zespołu Downa na całym świecie są organizowane różne wydarzenia takie, jak: Dzień Kolorowej Skarpetki, pikniki i zloty dla rodzin dzieci z Zespołem Downa, zawody integracyjne, gale artystyczne i bankiety. Do obchodów można przyłączyć się z dowolnego miejsca na Ziemi – zakładając kolorowe skarpetki, szczególnie nie do pary, a najlepiej już trzy (bo przy Zespole Downa występują 3 chromosomy w 21 parze) – oraz śledząc i przekazując dalej informację o tej akcji w mediach społecznościowych.

Skarpetki mogą być w paski, w kropki, w gwiazdki, w kwiatki albo w kratę. Za kolano lub przy kostce. Mogą być z różnych par a nawet mogą być trzy w parze. Jeśli jednak skarpetki to dla Was za mało, to załóżcie kolorowe ubrania – barwy przewodnie Światowego Dnia Zespołu Downa to granatowy i czerwony.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: screen z Instagrama użtrkownika anastasiya_svoboda_novamoda