Po raz pierwszy mój tata został uczczony w ten sposób – mówił Jan Młynarski, syn Wojciecha Młynarskiego na otwarciu pierwszego skweru nazwanego imieniem zmarłego artysty. Uroczystość odbyła się 24 marca 2018 roku, przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Pierwszy skwer Wojciecha Młynarskiego znajduje się przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Zazwyczaj taką inicjatywę można uruchomić pięć lat po śmierci osoby, którą chce się upamiętnić. Procedurę jednak udało się ukrócić i już 24 marca 2018 roku (w przedostatni dzień 39. PPA) uroczyście odsłonięto tablicę znajdującą się między literami „Teatr” przy ul. Piłsudskiego.

– Wojciech Młynarski, poeta piosenki, autor tekstów i librett, tłumacz, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk i artysta kabaretowy, pomagał pokoleniom interpretować rzeczywistość, uczył i przypominał nam siłę i znaczenie słowa – powiedział Paweł Krupski, główny producent Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

 

Zmarły rok temu artysta był bardzo związany z Przeglądem Piosenki Aktorskiej – jako członek Kapituły Nagrody im. Aleksandra Bardiniego.

Uroczystość uświetnił występ studentek Studium Musicalowego Capitol: Anna Mazurek, Aleksandra Szurgot, Katarzyna Miednik, Julia Stalończyk, Malwina Kulisiewicz, Karolina Moc i Barbara Gołębiowska, które zaśpiewały fragmenty piosenek z tekstami Wojciecha Młynarskiego („Tak bym chciała kochać już”, „Balladę o strachu na wróble”, „Po co babcię denerwować”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Balladę o chirurgii plastycznej”, „Moje serce to jest muzyk”). Akompaniował im Piotr Dziubek. O godzinie 15:00 tablicę odsłonili Rafał Dutkiewicz i Jan Emil Młynarski, syn artysty.

– Chciałabym bardzo podziękować Wrocławianom, Panu Prezydentowi, dyrektorowi Imieli w imieniu rodziny oraz fundacji, którą stworzyliśmy wspólnie z moimi dwoma siostrami. Głównym jej zadaniem jest opieka nad wszystkim, co ojciec po sobie zostawił. Ten dorobek jest znany, ale jest też istnieje też ta mniej znana część… – powiedział Jan Emil Młynarski.

Następnie swoje mowy wygłosili dyrektor Capitolu Konrad Imiela oraz Prezydent Rafał Dutkiewicz.

– Ja mam z tym miejscem trzy marzenia. Po pierwsze, by już nigdy nie nosiło ono innej nazwy. Drugie, żeby Teatr Capitol zmienił adres na skwer Wojciech Młynarskiego 1, a trzecie, żeby ten skwer przyciągał jeszcze więcej zakochanych, bo tutejsze ławki doskonale sprawdzają się jako miejsce, gdzie ludzie… się całują. Wojciech Młynarski byłby zapewne zadowolony z takiego widoku – powiedział Konrad Imiela.

– Pierwszy raz w życiu spotkałem pana Wojciecha Młynarskiego w 1968 roku, jedząc lody na tarasie przed hotelem Cracovia. Potem ta znajomość była sporadycznie podtrzymywana. Mam nadzieję, że wielka przestrzeń, która funkcjonowała w myślach pana Wojciecha, gdzieś tutaj będzie z nami.Dziękuję wszystkim za to dzisiejsze wydarzenie – mówił Rafał Dutkiewicz.

Skwer Wojciecha Młynarskiego to hołd złożony przez Wrocławian dla artysty, dzięki któremu nucimy takie piosenki, jak m.in. „Jesteśmy na Wczasach”, „Nie Ma jak u Mamy” czy „Co By Tu Jeszcze”. Młynarski zagościł w sercu w wielu Polaków, a pamięć o nim nigdy nie ustanie, czego dowodem jest skwer nazwany jego imieniem.

 


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: Tomasz Walków – mat. prasowe