Tegorocznym laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki został Rana Dasgupta, autor Delhi. Stolica ze złota i snu. 21 maja podczas gali w Teatrze Dramatycznym Pałacu Kultury i Nauki swoje wyróżnienie przyznali także studenci z naszego Instytutu. Nagrodzili Martina Caparrosa za książkę Głód.

– Studencka NagrodGłód, Martin Caparrosa im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest już od 4 lat. Wybór studentów zawsze różni się od laureata profesjonalnego jury. W tym roku młodzież znowu była zaskoczona. Wybitne i ważne dzieło Głód Martina Caparrosa zostało absolutnie pominięte przez główne jury Nagrody – mówi Elżbieta Kostecka, która w projekcie Słowa bez Granic uczestniczy od pierwszej edycji.

Członkowie jury co roku czytają 10 nominowanych do głównej nagrody książek. Drogą głosowania wybierają laureata. Do współpracy młodych dziennikarzy zaprosiła sekretarz nagrody – Bożena Dudko. Alicja Kapuścińska napisała o Studenckim Jury: „Dla Ryszarda zawsze najważniejsi byli młodzi czytelnicy. Pani Studenci zaimponowali nam wszystkim swoim wyborem i dojrzałością laudacji, więc jestem zachwycona, że w nowym roku akademickim chcą kontynuować pracę jury” – mówi dr hab. Glensk, opiekunka jury.

Studenckie jury im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Ryszard Kapuściński, reportaż, dziennikarstwo, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Martin Caparros, Głód, Rana Dasgupta, Bożena Dudko, Urszula Glensk, Pałac Kultury i Nauki, Teatr Dramatyczny, Warszawa, studenci, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki
Jury w drodze do Pałacu Kultury

Jak co roku dyskusje, które poprzedziły wybór najlepszej książki reporterskiej, bywały burzliwe. Czasem głosy studentów są tak podzielone, jakby uczestnicy sporu mówili o różnych publikacjach – jednej wybitnej, drugiej słabej. Polemiki wzbudzają emocje. Analizujemy i interpretujemy. Szukamy argumentów i przekonujemy się nawzajem. I to przynosi nam satysfakcję, uczy interpretowania literatury, a także pokazuje złożoność rzeczywistości. Zwykle czytane przez nas reportaże pokazują komplikacje ludzkich losów i skłaniają do różnych refleksji  – mówi dr hab. Glensk. Wybrana tym roku książka Caparrosa zostanie z nimi na długo, choćby dlatego, że – jak deklarowali Studenci – odmieni naszą lekkomyślność w wyrzucaniu jedzenia. Świadomość, że co cztery sekundy na planecie umiera z głodu człowiek, coś zmienia w naszym myśleniu.

Każdej edycji towarzyszy wspólny wyjazd do Warszawy: udział w Targach Książki oraz w uroczystości wręczenia Nagrody. W zeszłym roku w ramach Europejskiej Stolicy Kultury studenci zorganizowali też swoją galę w Narodowym Forum Muzyki.

Adepci dziennikarstwa poznają metody pracy reporterów, zastanawiają się, jakie są wyznaczniki dobrego reportażu, i poszerzają swoją wiedzę o świecie. Podczas tegorocznej edycji dołączyłam do studenckiego jury. Dlaczego warto? To dobra motywacja do regularnego sięgania po książki, które ciekawią, uświadamiają i uwrażliwiają. A także możliwość rozmów z ludźmi, których opinie pozwalają spojrzeć na nie z różnych perspektyw.

Laudację Studenckiego Jury Nagrody im. R. Kapuścińskiego znajdziecie tutaj.
Jeśli jesteście ciekawi studenckich recenzji nominowanych reportaży, zapraszam tutaj.


Autor: Justyna Tkaczyńska
Zdjęcia: Elżbieta Kostecka