To zdecydowanie dobra wiadomość dla fanów gier na konsole PlayStation. Nowe studio stworzone przez Sony będzie skupiać się wyłącznie na produkcji filmów i serialu opartych właśnie na takich grach. Kiedy patrzy się na historie filmowych czy też telewizyjnych adaptacji gier video, są to w większości nieudane próby. Często reżyserom nie udaje się odtworzyć klimatu i magii świata, w który wprowadzany jest gracz. Dlatego też czasami fabuła i bohaterowie przedstawiani na wielkim ekranie są oryginalni, nie jest to stricte adaptacja gry. Takim przypadkiem, który zresztą odnosi obecnie wielki sukces, jest Detektyw Pikachu z Ryanem Reynoldsem w roli głównej.

Jaka jest idea PlayStation Productions?

Przede wszystkim, filmy mają być tworzone na podstawie tytułów ekskluzywnych dla PlayStation. Według szefa Sony Interactive Entertainment, Shawna Laydena, będą się oni wzorować na tym, co zrobił Marvel. Według niego „wzięli oni świat z komiksów i zrobili z tego największą rzecz w Hollywood”. Oczywiście, mierzenie od razu w skale Marvel Cinematic Universe to wygórowany cel. Jest to jednak zdecydowanie idea, na której przykładzie mogą się inspirować.

Takie gry zdecydowanie będzie łatwiej zekranizować, niż komiksy.

Historie prezentowane przez PlayStation Productions nie będą w takim razie w 100% oddane oryginałowi z gry. Można spodziewać się różnych zmian w fabule, a także nowych bohaterów. Layden dodał, że pierwszym założeniem było stworzenie czegoś dla fanów, co pozwoli wypełnić kilkuletnie luki pomiędzy premierami kolejnych części gier. Nie tylko da im to możliwość zostania zaangażowanym w serie, a także wyeksploruje świat, który ma ona do zaoferowania.

To co pierwsze i kiedy?

Odpowiadając od razu na drugie pytanie, nie wiadomo. Layden od razu zaznaczył, że nie ma jeszcze żadnych konkretów, które można podać. Jednocześnie stwierdził, że pierwsze projekty są już we wczesnych fazach produkcji. Jedną z nich może być ekranizacja serii „Uncharted”. Od dawna mówi się, że w role głównego bohatera, Nathana Drake’a, ma się wcielić dwudziestotrzyletni Tom Holland. Oznaczało by to, że Sony planuje pokazać początki największego poszukiwacza skarbów na PlayStation. Jeżeli pierwszy film okaże się sukcesem, z łatwością można zrobić sequele – seria gier z Nathanem w roli głównej liczy obecnie cztery, bogate części. Obraz Uncharted od dawna boryka się z różnymi problemami, ale bardzo możliwe, że teraz, z rzetelnym i ukierunkowanym studiem, może się w końcu udać.

Uncharted to jedna z najbardziej kompleksowych gier w historii produkcji na PlayStation.

A co dalej? Jest wiele możliwości. God of War, Horizon: Zero Dawn, The Last of Us, Red Dead Redemption… Opcji jest multum, czekamy więc na więcej oficjalnych informacji.


Autor: Mateusz Miter
Zdjęcia: Instagram @Naughty_dog_inc