Jak hoduje się warzywa wewnątrz stacji kosmicznej? Jak korzystać z toalety, gdy nie ma grawitacji? Skąd w kosmosie automat do Coca-Coli i dlaczego nie zrobił tam kariery? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy na wystawie Space Adventure – Kosmiczna Wystawa. Wszystkie do obejrzenia i przetestowania od 21 marca w Hali Stulecia.

Kosmiczna gratka dla miłośników przestrzeni międzygwiezdnej. Space Adventure The Exhibition – Kosmiczna Wystawa. Ponad 100 eksponatów na 3 tys. mkw Hali Stulecia wprost z US Space Rocket Center i NASA Visitor Center. Modele, makiety, a przede wszystkim autentyczne, kolosalnych rozmiarów maszyny i sprzęty wykorzystywane do misji w przestrzeni galaktycznej przez USA i Związek Radziecki.

W kosmos i z powrotem

Eksponaty będzie można nie tylko obejrzeć, ale także dotknąć i przetestować. Kilkanaście wyjątkowych symulatorów pozwoli nam m.in. odbyć lot na Księżyc, poczuć stan nieważkości, pomajsterkować przy stacji kosmicznej czy postawić stopę na srebrnym globie. Będzie to również, być może jedyna w życiu, okazja by zrobić sobie zdjęcie w kombinezonie astronauty i dotknąć kamienia księżycowego własnymi rękoma.

Wystawa Space Adventure ma przybliżyć zwiedzającym historię misji kosmicznych oraz techniczno-naukowe aspekty podróży w kosmos, przedstawiając przedmioty związane z codziennym życiem kosmonautów na orbicie okołoziemskiej.

Pierwszy raz w Polsce

Eksponaty były wystawiane w wielu miastach w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz w Afryce Południowej. Do tej pory odwiedziło ją już ponad 3,5 miliona osób. Wartość edukacyjna projektu została wysoko wyceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata (m.in. uzyskała patronat NASA oraz ośrodków współpracujących z Agencją Kosmiczną), zdobywając ogromną popularność w każdym z odwiedzanych miast.

Space Adventure, Kosmiczna Wystawa, Hala Stulecia, 2019

Wystawę Space Adventure będzie można zwiedzić od 21 marca do 18 czerwca 2019 roku w Hali Stulecia przy ul. Wystawowej 1. Bilety będą dostępne w kasie wystawy przy wejściu (od 21.03.), ale będzie można je również zakupić on-line już od 7 marca 2019r.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: oficjalna strona Space Adventure The Exhibition – Kosmiczna Wystawa