Gdzie się podziała polska solidarność między pracownikami? Czy prawa pracownicze rzeczywiście są łamane? „Strefa” to spektakl, który przedstawia problematykę tak bardzo nam bliską. Spektakle już w tym tygodniu!

Spektakl „Strefa” na podstawie tekstu Adriana Hyrsza, w reż. Przemysława Wojcieszka, bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Michał Centkowski, Adam Karol Drozdowski, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Jakub Papuczys, Joanna Puzyna-Chojka.

To opowieść o łamaniu praw pracowniczych i o solidarności społecznej, a raczej o tym, co z nią się w Polsce stało. Spektakl miał premierę w maju tego roku, na otwarcie Sceny Restauracja w podziemiach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Jest to współprodukcja Capitolu i Przemysława Wojcieszka. Historia ukazuje w sposób najbardziej ostry i śmieszny polskie pracownicze realia. W rolach głównych: Paweł Palcat, Michał Surówka, Adrianna Jendroszek, Aleksandra Pałka.

– Z czwórką znakomitych młodych aktorów, m.in. Pawłem Palcatem, laureatem tegorocznej nagrody WARTO, opowiadamy o świecie ludzi pracy, który jest tuż za rogiem, ale często staramy się go nie zauważać. Świecie pełnym absurdów, śmieszności, patosu i wzruszeń. Jako jedyni opisujemy Polskę dobrej zmiany i losy uwikłanych w nią ludzi. STREFA to energetyczny, ostry jak brzytwa spektakl, koncertowo zagrany przez najlepszych na Dolnym Śląsku młodych aktorów – mówi Przemysław Wojcieszek reżyser.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

NA PODSTAWIE TEKSTU ADRIANA HYRSZA
OPRACOWANIE TEKSTU: PRZEMYSŁAW WOJCIESZEK I ZESPÓŁ
REŻYSERIA: PRZEMYSŁAW WOJCIESZEK
MUZYKA: FILIP ZAWADA
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: AGATA ANDRUSYSZYN
ŚWIATŁO: ZOFIA GORAJ
RUCH SCENICZNY: MAŁGORZATA ROSTKOWSKA

Spektakle: 28 i 29 listopada na Scenie Restauracja w Teatrze Muzycznym Capitol. Bilety w cenie 30 zł są do nabycia online lub w kasie teatru.


Opracowała: Adrianna Machalica
Zdjęcie: mat. organizatora