Początek listopada to czas, w którym jesteśmy świadomi, że niebawem rozpoczynają się konkurencje zimowe. Przedstawiamy dyscypliny oraz miejsca, w których została zaplanowana inauguracja sezonu.

Poniżej pełna informacja o inauguracjach wybranych dyscyplin zimowych.

Sezon narciarstwa alpejskiego rozpoczął się szybko, bo już w październiku. W austriackim Solden, miały już miejsce pierwsze starty w sezonie zimowym, gdzie 26 i 27 października rywalizowały kobiety oraz mężczyźni. W konkurencji gigant najlepsza okazała się Alice Robinson (Nowa Zelandia), natomiast wśród mężczyzn Alexis Pinturault (Francja).

Skoki narciarskie od wielu już lat, są sportem narodowym Polaków. Duże zainteresowanie polskich kibiców i wzorowe organizacje zawodów Letniej Grand Prix, przyczyniły się do wyboru Wisły przez Międzynarodową Federację Narciarską, jako miejsce inauguracji sezonu. Po raz trzeci najlepsi skoczkowie otworzą sezon zimowy w Wiśle, gdzie pierwszy konkurs drużynowy został zaplanowany 23 listopada, natomiast indywidualny już dzień później.

Skoki narciarskie mężczyzn:
22 listopada – kwalifikacje do konkursu indywidualnego HS134
23 listopada – konkurs drużynowy HS134
24 listopada – konkurs indywidualny HS134

W przypadku kobiet, inauguracja sezonu została zaplanowana w grudniu. W norweskim Lillehammer w dniach (7 i 8 grudnia) zorganizowane zostaną dwa konkursy indywidualne.

W kombinacji norweskiej i biegach narciarskich inauguracja cyklu nastąpi w tym samym czasie. Na przełomie listopada oraz grudnia, najlepsi zawodnicy będą rywalizować w tourze – Nordic Combined Ruka Tour rozgrywanym w fińskim ośrodku narciarskim, w pobliżu Kuusamo. Rywalizacja została podzielona na trzy dni.

Kombinacja norweska:
29 listopada – HS142/5 km
30 listopada – HS142/10 km
1 grudnia- HS142/10 km

Biegi narciarskie kobiet:
29 listopada – sprint s.klasycznym
30 listopada – 10 km s.klasycznym
1 grudnia – 10 km s.dowolnym

Biegi narciarskie mężczyzn:
29 listopada – sprint s.klasycznym
30 listopada – 15 km s.klasycznym
1 grudnia – 15 km s.dowolnym

Kibice biathlonu (połączenie biegów ze strzelaniem), nie muszą długo czekać na pierwszy start swoich ulubieńców. Tutaj sytuacja jest podobna jak w przypadku biegów narciarskich, gdzie pierwsze zawody zostaną rozegrane jeszcze w listopadzie. W dniach 30 listopada – 8 grudnia przewidziano osiem konkurencji biegowych. W przypadku kobiet, jak i mężczyzn pierwsze zawody zostaną rozegrane w szwedzkim Ostersund.

30 listopada – pojedyncza sztafeta mieszana (K+M)
30 listopada – sztafeta mieszana 4×6 km (K+M)

Biathlon kobiet:
1 grudnia – sprint 7,5 km
5 grudnia – bieg indywidualny 15 km
8 grudnia – sztafeta 4×6 km

Biathlon mężczyzn:
1 grudnia – sprint 10 km
4 grudnia – bieg indywidualny 20 km
7 grudnia – sztafeta 4×7,5 km

W łyżwiarstwie szybkim pierwsze zawody zostaną rozegrane 15 listopada w Mińsku. Rywalizacja potrwa trzy dni, gdzie w poszczególnych konkurencjach rywalizować będą mężczyźni oraz kobiety. Pierwszym startem (15 listopada), będzie sprint drużynowy.

Inauguracja sezonu w łyżwiarstwie figurowym, miała miejsce w dniach 18 – 20 października. Łyżwiarstwo figurowe, podobnie jak narciarstwo alpejskie rozpoczęło się wcześnie, co dla kibiców tych dyscyplin, daje poczucie szybko nadchodzącej zimy. Pierwsze zawody Skate America w Las Vegas zostały podzielone na klasyfikacje najlepszych solistów, solistek, par sportowych i par tanecznych.

Zawody w saneczkarstwie i bobslejach zaplanowane zostały w różnych terminach. Saneczkarze otworzą sezon w austriackim Innsbrucku (23-24 listopada), natomiast bobsleiści konkurować będą w amerykańskim Lake Placid (29-30 listopada).

Hokej czyli sport w pełni drużynowy, rozpoczyna się szybko. Na polskich taflach pierwszy mecz odbył się już 12 września, gdzie rywalizowały drużyny Comarch Cracovii z Kadrą P2HL U23. W amerykańskiej lidze NHL sezon rozpoczął się 2 października.

Prawdziwym zaskoczeniem może się jednak okazać termin inauguracji sezonu w snowboardzie. Zawodnicy i zawodniczki po raz pierwszy rywalizowali już w sierpniu. W nowozelandzkiej miejscowości Cardrona, odbył się pierwszy konkurs w ramach Pucharu Świata.


Autor: Michał Pasek
Zdjęcie: Instagram, Unsplash