Historia Fausta we współczesnym wydaniu? Nowy film Krzysztofa Zanussiego Eter jest, jak pozostałe dzieła tego reżysera, swoistą refleksją i wizualną ucztą.

Końcówka XIX wieku, młody lekarz zafascynowany substancją, która pozbawia człowieka zmysłów – eterem, rozpoczyna swoje mroczne eksperymenty nad granicami wolnej woli i śmierci. Makiaweliczny, hedonista i ateista Doktor (Jacek Poniedziałek) wraz ze swoją złowrogą aparaturą, elektrowstrząsami i doświadczeniami na żywych lub umarłych wprowadza nas w niejednoznaczną opowieść o fundamentach zła.

Filozoficzne rozważania i dyskusja z Krzysztofem Zanussim będzie możliwa 8 grudnia (sobota) o godzinie 16:30 w Kinie Nowe Horyzonty. Jeden z najwybitniejszy reżyserów polskiego kina opowie o pracy nad swoją najnowszą produkcją. 

Krzysztof Zanussi to nie tylko reżyser i scenarzysta filmowy, ale także współczesny filozof. Jego dorobek artystyczny był wielokrotnie nagradzany. Dzieła Zanussiego cechuje wieloznaczność, refleksyjność, ocena moralna i pogłębianie analizy psychologicznej bohaterów. Jest on autorytetem polskiej kinematografii: dyrektor Studia Filmowego Tor, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, wiceprzewodniczący Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej, wykładowca oraz autor kilku książek o teorii filmu.

Szczegóły dostępne na oficjalnym profilu wydarzenia: https://www.facebook.com/events/549390205523742/


Autor: Natalia Twardzik
Zdjęcia: materiały prasowe