Dwadzieścia dwa reportaże z drogi przez Bułgarię, Turcję, Gruzję i Armenię oraz Iran, Pakistan, Indie i Nepal. Wiele miesięcy pracy. Artur Czermak, młody reportażysta, opisał swoje podróże w książce Empiria, której premiera odbędzie się już w najbliższą niedzielę – 24 marca.

Podczas ostatniej rozmowy z Arturem Czermakiem, prace nad książką jeszcze trwały. Od momentu napisania pierwszego słowa minęło 14 miesięcy, a Empiria jest już całością.

Reportażysta, absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Podróże autostopem pozwoliły mu poznawać świat, a ich owocem stała się debiutancka książka. To dwadzieścia dwa reportaże z drogi przez Bułgarię, Turcję, Gruzję i Armenię oraz Iran, Pakistan, Indie i Nepal, napisane przez dwudziestodwulatka poszukującego tej jednej, najważniejszej – drogi do poznania przyczyn i skutków.

Czym w ogóle jest Empiria?

– Empiria to poznanie zmysłowe.
Jest spojrzeniem w dziesiątki par oczu płonących buntem i nadzieją lub zamglonych niespełnieniem. Słuchaniem okrzyków radości oraz szeptów złamanych żalem, a czasem po prostu wsłuchaniem się w ciszę. Miewa smak pikantnej przygody, słodkich wspomnień albo gorzkiej historii. Orzeźwia świeżym zapachem zmieszanych żywiołów, a jednocześnie dusi odorem spalin. Przekraczając granice państw, podaje rękę, by poszerzyć granice wyobraźni – wyjaśnia Artur.

Już w najbliższą niedzielę (24.03.2019), w Szklarni odbędzie się spotkanie premierowe książki. W jego trakcie Czermak przybliży, jak wyglądał ponad rok pracy nad zbiorem reportaży. Opowie o ludziach, których spotkał, ludziom, dla których to napisał. O trudnościach i radościach towarzyszących mu podczas Empirii. Odpowie na pytania. W miłej i swobodnej atmosferze. Z uśmiechem na twarzach zgromadzonych.

– Trudność – konsekwencja, której zawsze mi brakowało przy długoterminowych projektach/założeniach. Radość – momenty, w których wracałem do rozdziałów napisanych wcześniej i zdawałem sobie z tego, że można je napisać o wiele lepiej, więc to robiłem. Mówiąc w skrócie: obserwowanie efektów własnego rozwoju.

Co później? Reportażysta połączy promocję Empirii wraz z prelekcjami podróżniczymi w różnych miastach Polski. 29.03 – Warszawa, 31.03 – znów Wrocław (Dni Podróżnika na UE), 9.04 – Katowice, 11.04 – Kraków, 14.04 – Olsztyn (studencki festiwal podróżniczy Kormorany).

Artur Czermak jest self-publisherem, dlatego książki można kupić tylko na jego stronie: www.gdziejestczermak.pl. Koniecznie wybierzcie się na spotkanie i zdobądźcie swój egzemplarz!


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: oficjalna strona wydarzenia, YouTube