Straż Miejska na co dzień zajmuje się wspieraniem pracy policji, będąc jednocześnie jednostką podlegającą bezpośrednio pod zarząd miasta. W październiku uzyskała ona nową siedzibę – na ul. Na Grobli 14/16. Oprócz tego wyznaczono im również nowe zadania, w tym odszukiwanie miejsc, w których nielegalne odpływy ścieków łączą się z rzeką, czy łapanie osób odpowiedzialnych za zaśmiecanie miasta.

Przeniesienie siedziby Straży Miejskiej z ulicy Gwarnej było jednym z punktów na liście prezydenta Jacka Sutryka „100 zadań na 100 dni”. To jednak nie koniec zmian, które zarząd miasta Wrocław wprowadził do Straży Miejskiej. W ostatnim czasie doposażono je w między innymi w trzy nowe pojazdy specjalistyczne. Mają one służyć jako środek transportu dla patroli z Oddziału Ekologicznego. Dzięki nim będzie możliwy dojazd do trudno dostępnych miejsc, takich jak dzikie wysypiska, czy tereny nadrzeczne. Dodatkowo posłużyć mogą także jako platforma startowa dla dronów z kamerą.

Oprócz tego dzięki specjalnym przyrządom Straż Miejska ma możliwość sprawdzania czystości spalin samochodów, czy suchość drewna, którym pali się w piecach. Przy okazji kontroli można również poprosić strażników miejskich żeby sprawdzili stężenie tlenku węgla w naszej instalacji.


Autorka: Marta Ziółkowska
Zdjęcie: UM