Biuro karier Politechniki Wrocławskiej oraz Brygada Kariery po raz piaty zorganizowali Galę Pracodawców. Studenci wręczyli nagrody w czwartek 18 października. Najlepsza okazałą się firma Nokia.

Gala Pracodawców była podsumowaniem projektu Mój Idealny Pracodawca, w ramach którego studenci PWr biorą udział w badaniu na temat rynku pracy. Było ono prowadzone od 28 kwietnia do 25 maja 2018 roku i wzięło w nim udział około 2 tys studentów.W większości byli to studenci I stopnia.

– Myślę, że spojrzenie pracodawców zmieniło się  na przestzreni lat. Potrzebny jest pracodawca, który potrafi zarządzać swoim czasem, który ma ambicje, a także, który chce robic coś wiecej niż podstawowe działania – mówi dr inż. Jacek Lamperski, Prorektor ds. Studenckich. – Mam nadzieję, że to spotkanie będzie skutkowało bliższymi spotkaniami między studentami a pracodawcami – dodaje.

Ankieta składała się z 20 pytań, dotyczących m.in. wynagrodzenia, godzin pracy czy stabilności zatrudnienia. Tylko jedno pytanie było otwarte, w którym studenci musieli podać nazwę firmy, w której chcieliby pracować. Na podstawie ankiet okazało się, że najważniejszymi czynnikami przy wyborze pracodawcy są oferowane wynagrodzenie i warunki pracy (godziny pracy, forma zatrudnienia, miejsce pracy). Natomiast mniejsze znaczenie mają świadczenia pozapłacowe i praca w międzynarodowym środowisku. Zdecydowana większość ankietowanych za najbardziej atrakcyjną formę zatrudnienia uznała umowę o pracę. Studenci wybierali także to ile chcieliby zarabiać. Przedział wahał się między 2500 a 4000 zł. Statystycznie największe wynagrodzenie wybierali mężczyźni, studenci informatyki i zarządzania.

Wyniki ankiet pozwoliły wyłonić pracodawców, którzy umożliwiają studentom zdobywanie nowych kompetencji i doświadczeń zawodowych. W pierwszej dziesiątce najbardziej docenianych firm znaleźli się m.in. 3M i Credit Suisse. Wyróżnienie otrzymali Volvo oraz Wabco. Na trzecim miejscu znalazła się firma Google. Nagrodę za drugie miejsce odebrało przedsiębiorstwo Capgemini. Natomiast na pierwszym miejscu znalazła się firma Nokia, która dodatkowo przygotowała dla studentów nagrodę w formie dwudniowego szkolenia.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: Adrianna Machalica