Rok akademicki wystartował wraz z melodią „Gaudeamus igitur”. Studia pod wieloma względami wyglądają inaczej niż szkoła średnia i pierwsze dni na uczelni często nie są łatwe. Nowe miejsca, nowe twarze i wiele pytań, na które odpowiedzi trzeba szukać samemu. Czym jest sesja? Z czym się je USOS i SPNJO? Dokąd pójść, gdy chcielibyśmy zmienić grupę zajęciową i skąd dowiedzieć się o odwołanych wykładach?

Oto porcja wiedzy, która ułatwi pierwsze kroki na uczelni.

Dziekanat, sekretariat, biblioteka… czyli z czym do kogo?

Adresem, który sprawdzamy na studiach jako pierwszy, jest adres budynku, gdzie będą odbywać się zajęcia. Najczęściej jest to instytut związany z naszym kierunkiem studiów, ale może być też inaczej – na przykład w przypadku wf-u czy języków obcych. Warto jednak zapoznać się także z innymi lokalizacjami – dziekanatem, sekretariatem czy biblioteką.

Dziekanat odwiedzicie przynajmniej raz na semestr, żeby podbić legitymację. Jeśli wykładowca z nagłych przyczyn nie będzie mógł pojawić się na zajęciach, poinformuje Was o tym sekretariat. Lektoratami, czyli zajęciami, z języków obcych zajmuje się osobna jednostka, SPNJO – Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych. Przydać się może także adres biblioteki głównej Uniwersytetu Wrocławskiego, bo tam należy uaktywnić swoje konto przed wypożyczeniem pierwszej książki (czasem na studiach się przydają).

Różne sprawy administracyjne związane czy to z przedmiotami zajęć, czy programem studiów, czy wyjazdem na Erasmusa załatwicie u poszczególnych dyrektorów. Dla ułatwienia, infografika z funkcjami i nazwiskami ważnych osób, zajmujących się danymi zagadnieniami znajduje się tutaj.

Z informacjami na bieżąco

W codziennej praktyce przyda się sprawdzanie strony internetowej instytutu. W zakładce „Aktualności” lub też „Ważne info” znajdziemy informacje o odwołanych zajęciach czy przeniesionych terminach konsultacji. Warto też polubić stronę fejsbukową Uniwersytetu Wrocławskiego i swojego instytutu i ustawić wyświetlanie postów na górze. To tam zaglądamy najczęściej i dzięki temu nie ominie nas, na przykład, informacja o dniu rektorskim lub zamianie zajęć środowych na piątkowe.

Ogólny plan roku akademickiego – z przerwami świątecznymi, dniami wolnymi i zaplanowanymi zmianami w tygodniowym planie zajęć – znajdziemy na stronie Uniwersytetu pod hasłem Organizacja roku. Z racji, że takie rzeczy umykają nam, studentom, bardzo szybko, przypominajki w postaci postów na Facebooku często ratują nam skórę (a czasem i dzień).

Niezmiennie nieoceniona okazuje się również tzw. grupa wsparcia. Chyba każdy rocznik studentów danego kierunku ma swoją fejsbukową społeczność, w której wymienia się zdobytymi informacjami, dzieli problemami i wspólnie poszukuje rozwiązań. Nierzadko z odpowiedziami na nurtujące pierwszorocznych pytania przychodzą przestawicie wyższych roczników, służący pomocą i doświadczeniem. Bo kto pomoże studentowi, jeśli nie drugi student? A każdy z nas stawiał kiedyś pierwsze kroki na uczelnianym korytarzu.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: pexels.com