Często mówi się, że rzeczywistość przerasta wyobraźnię. Dotyczy to także uczelnianej wirtualnej rzeczywistości. Wspominaliśmy już o czym warto wiedzieć, stawiając swoje pierwsze kroki na uczelni. Dziś prezentujemy nić Ariadny, która pomoże Wam bezpiecznie poruszać się po labiryncie elektronicznej administracji UWr – USOSie, Systemie UL i innych zakątkach uczelnianego matrixa.

Świeżo upieczeni studenci z reguły mają świadomość, że na uczelni nikt nie będzie prowadził ich za rączkę. Podstawowe informacje dotyczące studiów wystukują w internecie jeszcze przed rozpoczęciem roku. Niewielu jest jednak przygotowanych na pierwsze zanurzenie w matrixa – elektroniczną administrację Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pierwszym elektronicznym systemem Uniwersytetu, z którym stykają się studenci, jeszcze w trakcie rekrutacji na studia, jest IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów). Po złożeniu dokumentów na uczelni i potwierdzeniu przyjęcia na listę studentów, przestaje on być potrzebny i nowo przyjęci rekruci otrzymują dane logowania do systemu USOS.

Minotaur USOS

Uniwersytecki System Obsługi Studiów, w skrócie USOSweb czy po prostu USOS, większości studentom przydaje się 2-4 razy do roku. Na początku semestru, żeby sprawdzić czy są tam wpisane wszystkie przedmioty, na które chodzimy, i na końcu, kiedy sprawdzamy wystawione oceny. Warto jednak poświęcić dłuższą chwilę temu niepozornemu cyfrowemu zwierzęciu zamieszkującemu matrixa UWr i nieco się z nim oswoić. Nieprzyjemnie byłoby się o niego potknąć w decydującej chwili.

USOS jest potrzebny m.in. do sprawdzania planu zajęć, do przeglądania swoich ocen, do wypełnienia wniosków stypendialnych czy do wykonania płatności chociażby za legitymację. Czasami ktoś wpisze do niego kiedy jest kolokwium. Jednak chyba najbardziej przydaje się wtedy, kiedy trzeba zapisać się na przedmioty opcyjne – mówi Adrianna Machalica, studentka komunikacji wizerunkowej.

jak wejść do z uczelnianego matrixa

Zapisy na przedmioty opcyjne pojawiają się po pierwszym semestrze, kiedy wybieramy specjalności i należą do tych rejestracji, których dokonujemy z poziomu USOSa. Na czym to polega?

– Trzeba wejść na swoje konto, mieć refleks, trochę szczęścia i nadzieję, że uda się zapisać na przedmiot, który nas interesuje. A to nie jest takie łatwe, bo liczba miejsc jest ograniczona, a zasada wpisywania się to „kto pierwszy, ten lepszy” tłumaczy Adrianna Machalica.

Podobnie wyglądają zapisy na zajęcia wychowania fizycznego i lektoraty z języków obcych. Tych jednak należy dokonać poprzez System UL. Rejestrować się można tylko w wyznaczonych terminach. Informacji o terminach zapisów na przedmioty opcyjne szukamy na stronie instytutu, na lektoraty – na stronie SPNJO, a na wf – na stronie zapisów.

Zapasy i zapisy, czyli System UL

System UL, inaczej Uniwersyteckie Lektoraty, zwany jest też rejestracją żetonową. Każdy student otrzymuje pewną liczbę bezpłatnych żetonów, które pozwalają na zapisanie się na zajęcia, m.in. z wychowania fizycznego czy języków obcych. Przedmioty te są dostępne dla studentów z całego uniwersytetu, niezależnie od kierunku studiów. Konkurencja podczas zapisów jest więc większa niż podczas zapisów na przedmioty opcyjne.

– Na pierwszym semestrze pierwszego roku stosunkowo późno dowiedziałem się o zapisach na wuef usłyszałem, ale nie poznałem szczegółów. Przez to, że bardzo późno się z tym wszystkim ogarnąłem, nie zostało mi zbyt wiele opcji do wyboru i spędziłem semestr, biegając z plastikowym kijem do unihokeja. Podczas zapisów nie wiedziałem, że mogę poczekać do następnych semestrów z wyborem dyscypliny, jeżeli się spóźniłem. Od początku miałem zamiar celować w koszykówkę, piłkę ręczną lub nożną, jednak przez swoją niewiedzę jeden semestr „odbębniłem” przez zupełny przypadek – wspomina Filip Skiba, studiujący dziennikarstwo sportowe.

Zajęć z wychowania fizycznego nie trzeba koniecznie odrabiać na samym początku studiów. Można wybrać, na którym roku chcemy się zapisać i czy wolimy semestr letni, czy zimowy – w turze letniej i zimowej pojawiają się bowiem różne dyscypliny do wyboru.

Jeśli nie uda nam się zarejestrować podczas pierwszej otwartej sesji zapisów, później otwierana jest również druga. Zdarza się, że osoby rezygnują i w niektórych grupach pojawiają się pojedyncze wolne miejsca. Czasami otwierane są też dodatkowe grupy z danej dyscypliny. Można się wtedy dopisać lub przepisać w dane miejsce.

Zapisy na lektoraty z języków obcych mogą odbywać się przez tą samą stronę, co zapisy na wf lub przez stronę logowania SPNJO. Informacje na ten temat podane są zawsze w zakładce Informacje bieżące. Co najważniejsze, podczas zapisów na lektoraty nie ma drugiej tury a zajęcia musimy odbyć w wyznaczonym przez uczelnię semestrze. Jeśli przegapimy termin, należy kontaktować się bezpośrednio z sekretariatem SPNJO.

Office 365 – mail uniwersytecki

O istnieniu maila uniwersyteckiego niektórzy studenci dowiadują się dopiero na ostatnim roku, a czasem i w ogóle się nie dowiadują. Być może dlatego, że nie zakładamy go sami a jest on dla nas tworzony razem z kontem USOS. Jest on przypisany do naszego numeru albumu i trafiają na niego wiadomości z uczelni, np. o odwołaniu zajęć przez prowadzącego czy ankietach ewaluacyjnych do wypełnienia.

Przekierowanie do strony logowania oraz instrukcję, jak to zrobić znajdziecie tutaj.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: materiały promocyjne z filmu „Matrix”